KARTAL BELEDİYESİ’NDEN KADİR GECESİNDE MUHTEŞEM SEMA AYİNİ

Kartal Belediyesi, 10 Haziran’da Ramazan ayının 27. gecesi olan Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşlar için ‘Acemaşiran Sema Ayini’ düzenliyor..

KARTAL BELEDİYESİ’NDEN KADİR GECESİNDE MUHTEŞEM SEMA AYİNİ
Kartal Belediyesi, 10 Haziran’da Ramazan ayının 27. gecesi olan Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşlar için ‘Acemaşiran Sema Ayini’ düzenliyor. 

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen program, 10 Haziran 2018 Pazar günü saat 21.00’de Kartallı Kazım Meydanı’nda gerçekleştirilecek.  ‘Acemaşiran Sema Ayini’nde; ‘Postnişin’, ‘Zakir ve Zakirbaşı’, ‘Semazen ve Semazenbaşı’ ve ‘Mutrıp Heyeti’ yer alacak. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz; tüm vatandaşları, Kadir gecesinin maneviyatını doyasıya ve bir arada yaşamak adına 10 Haziran’da Kartallı Kazım Meydanı’na davet etti. 

Mevlevilik ve Sema Ayini

Mevlevilik kültürü ve bu kültürün en önemli ritüeli olan Sema Ayini; bugün üniversite, vakıf ve dernekler tarafından bir kültür mirası olarak değerlendirilerek gelecek kuşaklara aktarılmak üzere öğretilmekte ve çeşitli faaliyetlerle varlığını sürdürmektedir. Mevlevi Sema Ayini, 2005 yılında UNESCO tarafından da Dünya Kültür Mirası’nın bir parçası kabul edilmiş, 800 yıllık bir gelenek olarak Türk kültürünün en önemli zenginliklerinden biridir.Sema Ayini sırasında semazenlerin sağ elleri yukarıya, sol elleri aşağıya dönüktür. Bu; "Hak'tan alır halka saçarız. Hiçbir şeyi kendimize mal etmeyiz. Görünüşte var olan, aracılık eden bir suretten başkası değiliz" anlamını taşır.

Kartal Belediyesi Kadir Gecesi ‘Acemaşiran Sema Ayini’ programı:

Tarih: 10 Haziran 2018 Pazar
Saat  : 21.00
Yer   : Kartallı Kazım Meydanı  


Kaynak: Kartal Belediyesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER