ÖYKÜLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

7. Sarıyer Edebiyat Günleri’nin final etkinliğinde Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nı kazananlar ödüllerine kavuştu. Ödül töreni öncesi konuşan Başkan Genç, Fakir Baykurt’u andı. 4 dalda 539 öykü ve 53 öykü kitabının değerlendirildiği yarışma sonucunda dereceye girenler, ödüllerini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Işık Baykurt’un elinden aldı.

ÖYKÜLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Sarıyer Edebiyat Günleri, Fakir Baykurt Öykü Yarışması’na ev sahipliği yaptı. “Herkesin bir öyküsü vardır” sloganıyla düzenlenen yarışmada 1.Kategoride (Ortaokul) 77 öykü, 2.Kategoride (Lise) 50 öykü, 3.Kategoride (Yetişkinler) 412 öykü, 4. Kategoride (Fakir Baykurt Öykü Kitabı) 53 kitap olmak üzere toplam 539 öykü ve 53 öykü kitabı katıldı. Yarışma kapsamında “Fakir Baykurt Öykü Kitabı Ödülü” Figen Alkaç’ın kaleme aldığı Israrı Kanadında kitabına verildi.

 

İşte seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren yarışmacılar ve öyküleri;

 

YETİŞKİNLER KATEGORİSİ

 

 Seçici kurul değerlendirilmesinde 1.- 2. ve 3.’lüğe 2’şer eser layık görüldüğünden, 1.- 2.  ve 3.’lük ödülleri iki eser arasında paylaştırılmıştır.

 

1)Adı Soyadı : Haşim Cem Çelik              Eser Adı   :  FOLİE A DEUX

 

Ödül Gerekçesi :  Kent yaşantısının ortaya çıkardığı önemli toplumsal sorunlardan birine, yalnızlığa odaklanan bir öykü. Benzerlerinin tersine yazar, sorunu bir bunalım öyküsü olarak ele almıyor. Sorunu patolojik olarak irdeliyor ve okuyucunun zihninde tartışma açmayı başarıyor. Öykü bütünlüğü içinde sağlam bir kurgu ve düzgün, kolay anlaşılır bir dil.

 

1)Adı Soyadı : Fatih Kök                          Eser Adı   : BİR DÜĞÜN GÜNÜ

 

 Ödül Gerekçesi :  Arka  planına  günlük  yaşantıyı  alan  yazar, öyküsünde, insanlar arasındaki iletişimsizlik üzerine eğiliyor. Yazar, öykü kişini iç sesiyle  konuşturarak  öykü  kişisinin  kendiyle, ailesiyle ve akraba çevresiyle iletişimsizliğini ele alıyor ve bu önemli toplumsal sorunu, üst düzeye taşımayı başarıyor. Kolay anlaşılır bir dil ve mizahi, sevimli bir anlatım.
 

 

2) Adı Soyadı         : Başak Baysallı                 Eser Adı   : ÖLÜ KIRLANGIÇ

 

Ödül Gerekçesi : Mübadeleden geriye kalan yitik hayatların, insani ve kültürel değerlerin, komşuluk ilişkilerinin sorgulanmasını bir çocuğun bakış açısıyla yansıtan duygusal öykü. Yazarın metafor olarak seçtiği kırlangıç, öykünün duygusal ilişkilerini güçlendiriyor.

 

 2) Adı Soyadı      : Birsen Aşık Yaşar            Eser Adı   : YAPRAKLAR

 

 Ödül Gerekçesi :  Koruyucu  anne – baba  ve  çocukların ilişkisini arka planına alan çok katmanlı bir öykü. Yazar, seçtiği öykü kişisine, çocukların, bağımsız kişiliğe sahip olabilmesinde, feodal-müdahaleci aile ilişkilerini sorgulatıyor. Yer yer kullanılan imgeler güçlü, bağlantılar oldukça sağlam.
 

 

  3) Adı Soyadı   : Rıdvan Karaman              Eser Adı   : MİSAFİR

 

 Ödül Gerekçesi : İnsan ilişkilerine, hakikatli dostluklara, beklentisiz ve on yıllarca süregelen esnaf dayanışmasına odaklanan farklı bir öykü. Yazar bir kasabadaki yaşantıyı öykü arka planı olarak kurgulamış ve toplumumuzun dayanışmacı geleneğini bir saatçi üzerinden ele almış. Çağrışımlar güçlü ve bağlantılar sağlam.

 

  3) Adı Soyadı      : Çiğdem Tan             Eser Adı   : İNSAN GÜZELDİR

 

Ödül Gerekçesi : Kent yaşantısının neden olduğu yıkımlara, kaybolan insani değerlere, artık özlemle anılan yardımlaşma ve dayanışma ruhuna ışık tutan ilişkilerin Sarıyer Tarabya’dan anlatıldığı ve sorgulandığı öykü. Yazar, Müslüman, Hıristiyan ve Musevi vatandaşlarımızı ve iç içe geçen yaşamlarını abartmadan özlemle anıyor.

 

 4) Mansiyon Ödülü

 

Adı Soyadı       : Bülent Karakaş                Eser Adı : FIRÇANIN KÜÇÜK DOKUNUŞLARI

 

 Ödül Gerekçesi:  Ülkenin yaşadığı koşullar içinde, çocuklarının geleceğinden duydukları endişe karşısında, bir ailenin aldığı tutumun anlatıldığı öykü. Toplumsal kaygıların ele alınması sırasında sevecen ve sıcak bir dil kullanılması, yazarın kendi duyarlılığını öyküye yansıtması değerli bir katkı olarak görülmelidir.

 

 

FAKİR BAYKURT ÖYKÜ KİTABI ÖDÜLÜ

 

 Adı Soyadı        :  Figen Alkaç                     Eser Adı :  ISRARI KANADINDA

 

Ödül Gerekçesi:  Sosyolojik ögeleri insan ruhuna indirgeyerek edebiyatla bütünleştiren iyi bir kitap. Cumhuriyet dönemiyle yeniden  şekillenen toplumun,  insan  üzerindeki  değişimlerinin  sonuçlarının birlikte ele alındığı öyküler.  Yıkımların  sonuçlarının  acıları  ve  sancıları;  iyileştirilemeyen iç kanamalar; ( farklılıkların )  eski  yaşantılarından  arda  kalan izlerinin,  yeni toplum ilişkilerine adapte olmaya çalışan insanların ruhuna dokunuşları çarpıcı bir dille anlatılıyor.
    

 

LİSE ÖĞRENCİLERİ KATEGORİSİ

 

Adı Soyadı      : Emine Turan                     Eser Adı: TÜTÜN

 

Ödül Gerekçesi : Baba-çocuk ilişkisini duygusal bir anlatımla işlemiş. Verdiği mesaj, öykü yazım tekniği ve kurgudaki başarısı nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

 

Adı Soyadı      : Zehra Çakır                                Eser Adı: DANTEL VE KEFEN

 

Ödül Gerekçesi : Anne-çocuk ilişkisinden anılara varan bir yolculuğu işleyerek, kurgu, öyküleme tekniği ve anlatımdaki başarısıyla ödüler layık görülmüştür

 

Adı Soyadı      : İlayda Başar                      Eser Adı: BENİ DUYUYOR MUSUN?

 

 Ödül Gerekçesi : Çocuk gelin konusu eleştirel bir yaklaşımla ele alınmış. Verdiği mesaj nedeniyle ödüle uygun bulunmuştur.

 

Mansiyon

 

 Adı Soyadı: Ayşe Gizem Uzen   Eser Adı: SANRI

 

Ödül Gerekçesi : Bir şizofreni hastasının hayal dünyasında yaşadıklarını ele alınmış. Betimleme, zamanlama ve kişileri seçimdeki başarısıyla mansiyon ödülüne uygun bulunmuştur.

 

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ KATEGORİSİ

 

 Adı Soyadı     : Nisa Oruç                          Eser Adı: PEMBE ZARFIN İÇİNDEKİ KANLI MEKTUPLAR

 

Ödül Gerekçesi : Bir posta memuru ile genç bir kızın trajikomik hikayesi. Kurgu ve örgüsü ile öyküleme ve betimleme tekniği oldukça başarılı. Çocuk istismarı ve kuma olaylarını eleştiren mesajı nedeniyle ödüle değer bulunmuştur.

 

Adı Soyadı     : Miray Topçu                      Eser Adı: SÖZ YAŞI

 

Ödül Gerekçesi : Babasını kaybetmenin etkisiyle yaşama sarılıp, başarılı olan bir gencin başarı öyküsü. Kurgusu, anlatımı ve verdiği mesaj nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

 

 Adı Soyadı   : İrem Altan                          Eser Adı: GÖZLERİM HAYATIM VE BEN

Ödül Gerekçesi : Görme engelli bir öğrencinin duygusal hikayesi. Konusu, mesajı ve kurgu uygunluğu nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

 

Mansiyon

 

Adı Soyadı: Merve ÇelikEser Adı: ETME BULMA DÜNYASI

 

Ödül Gerekçesi : Çevreye duyarlılık, hayvan sevgisi ve insanlar arası yardımlaşma konusunu işleyip, olumlu mesaj vermiş. Merak uyandıran kurgusu ve konusunun uygunluğu nedeniyle mansiyon ödülüne uygun bulunmuştur.


Kaynak: Sarıyer Belediyesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER