TÜRKAN SAYLAN’DA ENGELLERİ DOĞA İLE AŞIYORUZ

Hem yaşlıları, hem doğaseverleri hem de çocukları bir araya getiren Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi’nin konuğu bu kez engelli çocuklar oldu. Hobi bahçesi ve mini hayvanat bahçesinde gönüllerince eğlenen özel çocukların oyunlarına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’te eşlik etti.

TÜRKAN SAYLAN’DA ENGELLERİ DOĞA İLE AŞIYORUZ

Toplumun her kesimini sosyal yaşama kazandırmak  amacıyla şehrin içinde doğayla iç içe bir alanda hizmet veren Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi’nde engelli çocuklar için yapılan çalışmalar devam ediyor.  Özel bireyler hobi bahçesi, kardeş belediye ağaçlandırma alanı ve mini hayvanat bahçesiyle yaşamlarındaki tüm engelleri doğayla aşıyor. Çocukları doğayla buluşturan merkezin konuğu bu kez İkizler Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen engelli çocuklar oldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun tarafından karşılanan bireyler, sosyal yaşam alanında  doyasıya eğlendi. Çocukların oyunlarına katılarak, coşkularına eşlik eden Başkan Şükrü Genç, çocuklarla sohbet etti.

 

“DOĞA VE SPORLA TEDAVİ UYGULUYORUZ”

 

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adının verildiği Sosyal Yaşam Merkezi hakkında bilgi veren Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, “Burada yaşamı birlikte kurguluyoruz” dedi. Merkezin aynı zamanda bir rehabilitasyon merkezi donanımında olduğunu anlatan Coşkun şu şekilde konuştu: “Buraya gelen insanlar kendilerinden bir şeyler aktarıyor ve böylece sürekli bir kartopu gibi büyüyoruz. Burası bir yaşam merkezi ve gelen insanlar rehabilitasyon görsün istedik. Haftanın 5 günü hizmet veren bir psikologumuz var. Doğa ve sporla tedavi uyguluyoruz. 700’e yakın kursiyerimiz var. Yoga, plates, kişisel gelişim, yaşam koçu gibi birçok hizmet veriliyor. Eğitim veren hocalarımız gönüllü geliyor. Paydaşlık olgusunun yaşandığı bir yer.”

 

ÇOCUKLAR DOĞA İLE BULUŞUYOR

 

Doğal yaşam alanlarının azaldığı bu günlerde merkezin adeta bir botanik bahçesine dönüştüğünü söyleyen Coşkun “Çocuklarla doğayı buluşturuyoruz. Burada kardeş belediyelerin ve okulların ağaçlandırma alanı var.  Mini bir botanik bahçemiz var. Nesli tükenmek üzere olan bitkileri de burada yaşatıyoruz” diye konuştu.

 

SURİYELİLER EĞİTİM GÖRÜYOR

 

Projenin yapılmasının bir diğer amacının ilimizde yaşayan Suriyeli vatandaşlara ve çocuklarına eğitim vermek olduğunu söyleyen Hüseyin Coşkun;  “Sosyal yaşam merkezi adı altında mültecilere Türkçe ve İngilizce eğitimi veriyoruz. Burası aynı zamanda göçmen iletişim noktası” dedi.


Kaynak: Sarıyer Belediyesi


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER