TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ALERJİK ÇOCUKLARA ÖZEL KREŞİ KARTAL’DA AÇILDI

Türkiye’de en fazla kreş sayısına sahip olan Kartal Belediyesi, her konuda olduğu gibi çocukların eğitiminde de öncü olmaya devam ediyor. Do..

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ALERJİK ÇOCUKLARA ÖZEL KREŞİ KARTAL’DA AÇILDI
Türkiye’de en fazla kreş sayısına sahip olan Kartal Belediyesi, her konuda olduğu gibi çocukların eğitiminde de öncü olmaya devam ediyor. Doktor olması dolayısıyla insan sağlığı konusunda öncü  çalışmalara imza atan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Türkiye’de ilk kez alerjik çocuklar için özel olarak tasarlanan kreşi Kartal Yakacık’ta ‘Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi’ adıyla hizmete açtı. Başkan Altınok Öz’ün hizmete açtığı alerjik kreşle birlikte Kartal’da 2009’da 1 olan kreş sayısı da 14’e yükselmiş oldu.


Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi’nin açılış törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz’ün yanı sıra Mevhibe İnönü’nün kızı Özden Toker, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Alerji ile Yaşam Derneği Başkanı Özlem Ceylan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri ve personeli, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Kartal halkı katıldı. 

 “Alerjik çocukları olan annelerin içi rahat edecek”

 Açılışta konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Cumhuriyetimizin kurucularından, Atatürk’ün en yakın arkadaşı Sayın İsmet İnönü’nün kızı, değerli hanımefendi Özden hanım, hoş geldiniz. Sizleri yine Kartal’da görmekten büyük onur duyuyoruz. Değerli İl Yöneticilerimiz, İl Disiplin Kurulu Başkanımız, İlçe Başkanımız Muammer Çelebi ve yönetimi, Kartallı muhtarlarımız, çalışma arkadaşlarım, Adalar ve Şişli Belediye Başkanları, 2009’dan bugüne Kartal Belediyesi’nin yaptığı bütün sosyal projeleri takip eden Parti Meclisimiz, değerli Profesör Burhan Şenatalar, hepiniz hoş geldiniz. Arkadaşlarım, gece yarılarına kadar bu proje için büyük bir özveriyle çalıştılar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bir gün bir müdürüm, kreşlerden birinde alerjik bir çocuk olduğunu ve sıkıntı yaşanabileceğini söyleyince ‘Alerjisi olan çocuğun annesinin, sosyal hayatın içinde yer alma hakkı yok mu? Niye biz alerjik çocuklar için bir kreş yapmıyoruz’ dedim. Bu projeye işte bu düşünceyle başladık. Sonrasında konunun uzmanına danıştık. Alerji ile Yaşam Derneği Başkanı Özlem hanımı bulduk ve onların bilgi birikiminden yararlanarak bu kreşi inşa ettik. Nedir bu kreşin özelliği? Alerjik hiçbir madde taşımayan, alerjik boya taşımayan bir uygulamayla burayı tamamladık. Bu kreşe alerjen maddeler girmeyecek. Bahçesiyle, organik tarımıyla, oyun parkıyla, ani alerjen havalandırma sistemiyle çok güzel ve benim içime sinen bir kreş oldu. Kreşlerimizde 91 öğretmenimizle 710 çocuğa eğitim veriyoruz. Bugün açtığımız bu kreşle, ilçemizdeki kreş sayımızı 14’e yükselttik. Önümüzdeki Eylül ve Ekim aylarında da bu sayıyı 17’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece 20 mahallede 20 kreşi hizmete açarak, 2009’da göreve geldiğimizde halkımıza verdiğimiz sözü de yerine getirmiş olacağız. Birazdan, gençlere adadığımız Bayram Demirkol Parkı’mızda da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı gençlerle birlikte kutlayacağız. Kreşimize Mevhibe İnönü’ye ve onun ismini vermemize izin veren Özden hanıma teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum” dedi.  

 
Kartallıların büyük ilgi gösterdiği açılışta, Kartal Belediyesi’nin kreşinde okul öncesi eğitimini tamamlayarak mezun olan Nisanur Uysal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e hitaben yazdığı mektubu okudu.
Kaynak: Kartal Belediyesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER