CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE ANKARA SİNCAN’DA...

CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE ANKARA SİNCAN’DA...CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "..

CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE ANKARA SİNCAN’DA...
CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE ANKARA SİNCAN’DA...

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "Başlarken Allah şahittir şöyle başladım; ’İkinci tura kalalım, ikinci turda hesaplaşırız.’ Bugün iş değişti, bugün birinci turda alacağız artık. Bu bir dip dalgası. Bu bir değişimin ruhu. Bu, bir milletin ayağa kalkışı, bu bir yenileşme hareketi." dedi.

İnce, Ankara’daki miting programı kapsamında, Sincan Lale Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti.

Vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan İnce, Ankara’da seçimden önceki büyük mitingin provasını yaptıklarını, bu mitingde 1 milyon kişiyi toplamayı hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın prompterdan konuştuğunu anımsatan İnce, "Cam durdu mu kendisi de duruyor. Diyarbakır’da Kürt sorununu çözmek için yürekten, ciğerden, candan konuşan birisi lazım, camdan değil. Birisi yazacak, sen de oradan okuyacaksın Kürt sorununu çözeceksin, mümkün değil." ifadesini kullandı.

İnce, her gittiği yerde, "yerliyim, milliyim" diyenlerin sarayında Hindistan mermeri kullandığını savunarak, şöyle devam etti:

"Bunların ne yediği, ne giydiği yerli. Bunların uçağı, arabası, gözlüğü, mermeri yerli değil. Milli olsalardı Süleyman Şah’ı oradan oraya gezdirirler miydi? Süleyman Şah sağlığında bile o kadar seyahat etmedi. Bunlar milli olsaydı 1 Mart tezkeresine ’evet’ der miydi? Türkiye’nin geldiği duruma bakın, 2016 yılında devlet 728 milyon kira ödemiş. Devlet artık ev sahibi konumundan kiracı konumuna geçmiştir. 16 yılda 130 milyar dolar olan borcumuzu 450 milyar dolara çıkardılar. Şimdi 24 Haziran’da milletimizin önünde bir sandık var. Bir yanda eski var, yorgun var, öbür yanda da yeni var, umut var, gelecek var. 16 yıldır denedi, 2002 Kasımı’nda iktidara geldiğinde dolar 1,30’du, bugün dolar 5’e yaklaştı. 1,30 dan aldın, 5 liraya getirdin. Bir daha kazanırsa dolar 8-10 lira olur zaten."

"16 yılda niye yapmadın bunları elini tutan mı vardı?" diye soran İnce, "Bizim dönemimizde Allah’ın izni, milletimizin isteğiyle cumhurbaşkanı seçildiğimizde dayatmayla devleti yönetmeyeceğiz. Tek adamlık yok. Akil insanlarla liyakat sahibi insanlarla çalışacağız." ifadesini kullandı.

İnce, eğitimdeki sorunları uzlaşarak çözeceklerinin, imam hatip okullarını kapatmak gibi bir şeyin söz konusu olmadığının altını çizdi.

- "Amerikan tütününde vitamin mi var?"

Miting için gittiği Adıyaman’da vatandaşların "Bize tütün ektirmiyorlar" dediğini aktaran İnce, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erdoğan Adıyaman’a gelmiş demiş ki ’Tütün zararlıdır.’ Tütünün zararlı olduğunu herkes biliyor. Adıyaman tütününü yasaklıyorsun, Amerikan tütününü alıyorsun. Adıyaman tütününde zehir var da Amerikan tütününde vitamin mi var? Tütün sağlığa zararlı olabilir ama Erdoğan her şeye zararlı."

Türkiye’nin Washington’dan, Brüksel’den değil, Ankara’dan yönetileceğini vurgulayan İnce, Süleyman Demirel’in yaptığı köprülerden ücretsiz geçilirken, Erdoğan’ın yaptığı köprülerden parayla geçildiğini söyledi.

- "Kimse oyunuzu çalamaz"

İktidarın, fabrika kurmak yerine taşa, toprağa, betona yatırım yaptığını iddia eden İnce, "Fabrika kursalardı çalmak zor olurdu. Yol, inşaat, beton yaparsa çalmak kolay oluyor olay bu. Bana ’gariban cumhurbaşkanı adayı’ diyor. Ben de ona şunu diyorum; 3 Kasım 2002’den bu yana milletvekiliyim. Erdoğan’dan önce milletvekili oldum. Askere gitseydik ben çavuş, o, onbaşı olurdu.16 senede aynı maaşı aldık. O nasıl zengin oldu, ben nasıl fakir kaldım, ben bunu anlayamadım." ifadesini kullandı.

İnce, 24 Haziran’ın değişim zamanı olduğunu, barış ve huzurun geleceğini belirterek, "Yalova’da pazar günü oyumu kullanacağım hemen atlayıp Ankara’ya geleceğim. 50 bin avukatla hazır bekleyeceğim. Merak etmeyin, YSK’da hiç kimse sizin oyunuzu çalamaz." diye konuştu.
Kaynak: chp.org.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER