CHP Meclis Üyesi Şafak Kır, "Toki'nin görevi nedir"

CHP Kağıthane meclis üyesi Şafak Kır, Hamidiye Mahallesi'nde yaşanan gecekondu yıkım olayını meclise taşıdı

CHP Meclis Üyesi Şafak Kır, "Toki'nin görevi nedir"

Hamidiye Mahallesi'nde geçen ay 13 gecekondunun yıkılmasının ardından, barakalarda yaşamak zorunda kalan aileleri ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin' den sonra, Gecekonduları yıkılan vatandaşlara her zaman destek olacaklarını, Kağıthane halkının  hep yanında olduğunu ifade eden CHP Kağıthane meclis üyesi Şafak Kır,Kağıthane meclis kürsüsünden yaptığı konuşma, Kağıthane'de gündem olmaya devam ediyor.

İşte Meclis üyesi Şafak Kır'ın yaptığı o konuşma

Sayın Meclis üyeleri, bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Hamidiye Mahallesi Arıcılar semtinde TOKİ'nin önderliğinde Toma ve Polis gözetiminde ekipler tarafından bir yıkım gerçekleştirilen.

Öncelikle Şunu bilmemiz gerekiyor.  TOKİ 'nin görevi nedir ve neyi amaçlar? İnternet sitesine girdiğinizde Şu yanıtla karşılaşırsınız. Toki'nin görevi Türkiye Cumhuriyeti başkanlığına bağlı sosyal konut üretimi için kurulmuş kamu kuruluşudur. Dar ve Orta gelirli vatandaşların nitelikli konut ihtiyacını karşılamayı amaçlar yazmaktadır. Fakat  görüyoruz ki Toki kuruluş amacını unutup, emperyalizmin uşağı kapitalizmin kölesi, dar ve Orta gelirli vatandaşların zalimi, belli sermayenin koruyucusu haline gelmiş kurum olarak karşımızda durmaktadır.

Süreç içerisinde Arıcılar semti kentsel dönüşüm kapsamına alınıp ve geçtiğimiz Temmuz ayında rekor bir ücretle "arsa satış karşılığı gelir paylaşımı" modeliyle ihaleye %60'la ihaleye çıkarılıyor.

Toki Başkanı olayı şöyle duyuruyor "Toki'nin tarihinde %60 idare payının ilk kez verildiğini arsa satış karşılığı idare payı gelirinin 316 milyon 200 bin tl olduğunu rekor teklifle alakalı firmalara göstermiş oldukları ilgiden çok memnun olduğunu teşekkürlerini belirten açıklamayı basın aracılığı ile duyurmuştur.Toki nin kuruluş amacına bak gelinen noktaya bak...

Sonra söylemlerinde gecekondu sahiplerini mağdur etmeyeceğiz, paralarını ödeyeceğiz diyorlar. Akabinde yerler metrekare birim fiyatı 500 dolar olarak belirleniyor (Milli paramız ya dolar) gecekondularda MİAMİ'DE...

Hatırlayalım ; Sayın Cumhurbaşkanı ne demişti :"döviz kurunu silah gibi kullananlar var" ne kadar doğru söylemiş... Metrekare birim fiyatı 500 dolar olarak belirleniyor ama ödemeler TL üzerinden hem de 2010 yılı kuruyla yapılıyor. Görüyoruz ki vatandaşın evleri üzerine adeta atom bombası bırakılıyor.

Öyle büyük bir hırs ki ; Gözler kararmış, kalpler körermiş, camiler,okullar, evler yıkılıp yaşlı, genç, çoluk,çocuk, engelli insanlar kış ortasında sokağa atılıyor.

Sonuç olarak, sorumlusu kim olursa olsun ister TOKİ ister Büyükşehir Belediye, ister Başbakanlık... Siz bu ülkenin mülki amirisiniz. Bu insanlar Size oy vererek yerel yönetimin başına geçirdi hem de üç dönem. Sorumluluk bize ait değil de diyemezsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER