CHP PARTİ SÖZCÜSÜ TEZCAN, GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZKAN VE KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMAN TOPRAK’IN BASIN AÇIKLAMASI

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN, CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TUNCAY ÖZKAN VE KOORDİNAT&O..

CHP PARTİ SÖZCÜSÜ TEZCAN, GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZKAN VE KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMAN TOPRAK’IN BASIN AÇIKLAMASI

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE PARTİ SÖZCÜSÜ BÜLENT TEZCAN, CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TUNCAY ÖZKAN VE KOORDİNATÖR BAŞDANIŞMAN ERDOĞAN TOPRAK’IN CHP GENEL MERKEZİ’NDE SEÇİM KURUMSAL KİMLİĞİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI (25 MAYIS 2018)

Değerli basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz. Biliyorsunuz, yoğun bir seçim kampanyası yürüyor. Hem Cumhurbaşkanı adayımız, hem partimiz milletvekili seçim kampanyası ve cumhurbaşkanlığı adaylığı seçim kampanyasını Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir hızla ve büyük bir kararlılıkla yürütüyor. Yarın Marriott otelde ‘Aday tanıtımımız’ ve ‘Seçim bildirgesi’ tanıtımımız olacak. Aday listelerimizi Yüksek Seçim Kurulu’na verdik.

Bugün sizlerle Seçim Koordinasyon Merkezimizin yaptığı çalışmaları paylaşacağız. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Tuncay Özkan Seçim Koordinasyon Merkezimizde aktif olarak çalışmaları yürüten arkadaşımız. Yine hepinizin bildiği Genel Başkanımızın Başdanışmanı Sayın Erdoğan Toprak İstanbul Milletvekili, o da Seçim Koordinasyon Merkezimizin başında sorumlusu. Bu çerçevede günlerden beri devam eden yoğun çalışma sonucunda yapılan kampanya hazırlığının bir bölümünü bugün sizinle paylaşacağız, bir başka önemli bölümünü de yarın Sayın Genel Başkanımız sizinle paylaşacak. Önce unutmamak için aklınıza gelir diye hemen söyleyeyim, seçim müziğimizi yarın duyacaksınız. Yarınki ‘Aday tanıtımımız’ ve ‘Seçim bildirgesi’ tanıtımında seçim müziğimizle de tanışacaksınız.

Kampanya sloganlarımızı, hem cumhurbaşkanlığı seçimi hem de milletvekili seçimi için ayrı ayrı belirledik. Aslında bu sloganları biz belirlemedik, halk kendisi belirledi, millet kendisi belirledi. Sosyal medyada konuşulan, yazılan ve ilgi gören, Türkiye’nin bugünkü durumunu ve gelecekle ilgili çıkışını işaret eden, kampanya sloganları doğrudan doğruya belki de ilk defa halkın belirlediği kampanya sloganları olarak ortaya çıktı. Cumhurbaşkanımız kutuplaştırılan, Türkiye’de milletin cumhurbaşkanı olmaktan çıkarılan cumhurbaşkanlığı anlayışını terk ederek, yeniden inşa sürecinde önemli bir adımın işareti olan bir sloganla kampanyasını yürütüyor, yürütecek ‘Hepimizin Cumhurbaşkanı’. Bir siyasi partinin değil, iktidar partisinin değil, yandaşların değil milletin Cumhurbaşkanı, halkın Cumhurbaşkanı. Dolayısıyla cumhurbaşkanlığı kampanyamızın sloganı ‘Hepimizin Cumhurbaşkanı’. Milletin uzun zamandan buyana özlediği Cumhurbaşkanını işaret ediyoruz, hepimizin Cumhurbaşkanı diye kampanyayı sürdüreceğiz.

Milletvekili seçiminde yine partimizin kampanya sloganı ‘Millet İçin Geliyoruz’. Türkiye kutuplaşmadan bıktı uzlaşma istiyor. Millet için geliyoruz milletin uzlaşmasını sağlamak üzere. Kutuplaşmayı yok etmek üzere millet için geliyoruz. Bölünen, parçalanan toplumu birleştirmek ve toplumsal barışı inşa etmek üzere, ayrışmış bir millet değil, bütünlüğünü sağlamış milleti özlediğimiz biçimde yeniden bütünlüğünü sağlamak üzere millet için geliyoruz. Huzur için geliyoruz, adalet için, millet için geliyoruz, toplumda huzuru, adaleti sağlamak için. Birbiriyle kamplaştırılan bir toplumu ortadan kaldırıp milletin birliğini, bütünlüğünü sağlamak üzere millet için geliyoruz. Yoksulluğun ortadan kalktığı bir Türkiye’de milletin huzur içerisinde yaşamasını sağlayabilmek için millet için geliyoruz. Milletle beraber, milletle el ele, millet için geliyoruz. Bu gelecekle ilgili umudu işaret eden, milletin uzun zamandan buyana özlediği kardeşliği, birliği, beraberliği işaret eden bir kampanya sloganı millet için geliyoruz sloganıyla kampanyamızı yürüteceğiz.

Ve bir başka önemli nokta, ‘Artık Tamam’. Kampanyamızda ‘Artık Tamam’ sloganımızı da kullanacağız. Toplumu bugüne kadar reddettiğimiz, terk etmemiz gereken her şeye karşı artık tamam diyoruz. Yönetemeyen iktidara karşı artık tamam diyoruz. Doların ateşini düşüremeyen iktidara karşı artık tamam diyoruz. Üretmeyen ekonomiye karşı artık tamam diyoruz. Kardeşliği ortadan kaldıran çatışma ve kutuplaşma iklimine karşı artık tamam diyoruz. Artık tamam kardeşlik zamanı, artık tamam özgürlük zamanı, artık tamam demokrasi zamanı, artık tamam adalet zamanı, artık tamam huzur zamanı, artık tamam deyip neyi özlüyorsak arkasına ekleyeceğiz.

Değerli arkadaşlar, bu sloganları halkımız kendisi belirledi. Kampanya sloganı sosyal medyada, halkın dilinde onların yaratıcılığıyla ortaya çıkmış bir önemli slogandı ve bu çerçevede kampanya sloganlarımızı oluşturduk.

Görsellerimiz yine partimizin sitesine kondu, sizlerde göreceksiniz. Bütün görsellerimizde bu kampanya sloganlarını kullanacağız. Ayrıca araçlarda, giydirmelerde hem Genel Başkanımızın, hem Cumhurbaşkanı adayımızın resimleri ve kampanya sloganları yer alacak. Yarın Marriott otelde hem seçim bildirgemizi paylaşacağız, hem de kampanya çerçevesinde adaylarımızı tanıtacağız. Başta da söyledim kampanya müziğimizi de yarın duyacaksınız, onunla tanışacaksınız.

Türkiye’nin 5 temel sorunu var. Seçim bildirgesi bu 5 temel sorun üzerine kurgulandı. Ekonomi, demokrasi, eğitim, toplumsal barış ve dış politika. Bu 5 temel sorun alanını çözecek bir esaslı seçim bildirgesini yarın Sayın Genel Başkanımız açıklayacak, seçim vaatlerimizi, kampanya vaatlerimizi yarın Genel Başkanımızın ağzından duyacaksınız.

Ben bu çerçevede Seçim Koordinasyon Merkezinde bugüne kadar yoğun mesai harcayan Sayın Erdoğan Toprak, Sayın Tuncay Özkan ve diğer bütün emek veren arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Evet ‘Artık Tamam’, ‘Millet için Geliyoruz’.

Görsellerde de tamamını işte görüyorsunuz. Broşürlerimizde, afişlerimizde, billboardlarda, raketlerde, pankartlarda, araç giydirmelerde bu şekliyle. Otobüslerimizin bir yüzünde Sayın Genel Başkanımız, diğerinde Cumhurbaşkanı adayımız 25 Haziran’ın Cumhurbaşkanı Sayın Muharrem İnce ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun olduğu görselleri kullanacağız.

Soru- MHP’nin seçim bildirgesi de 11.00’de, sizinki de aynı saatte yapılıyor. Bir değişiklik olacak mı saatte?

Bülent TEZCAN- Şöyle, arkadaşlarımız iki siyasi parti bu konuda centilmence görüşmeleri yürütüyorlar. Onu bir centilmenlik düzeyinde çözülecek bir düzenleme yapılacak.

Soru- Sayın Genel Başkanın miting programı belli mi, ilk miting nerede olacak en azından ve geçtiğimiz gün Sayın Muharrem İnce’yle birlikte Sayın Genel Başkanında ortak miting yapacağı belirtildi. Kaç miting yapılacak, nerede yapılacak?

Bülent TEZCAN- Sayın Genel Başkanımızın programı Pazar günü Eskişehir’de. Bu Pazar Eskişehir’de başlayacak. Bazı yerlerde ortak mitingler yapılacak ama onun düzenlemeleri yapılıyor, iki programın uygun noktada kesiştirileceği alanlarda bazı yerlerde birlikte miting yapılacak. Onları daha sonra paylaşacağız.

Soru- AK Partinin seçim bildirgesi hakkında ne düşünüyorsunuz ve 3600 ek gösterge hakkında ne düşünüyorsunuz? CHP’liler daha önce sundu ama...

Bülent TEZCAN- AK Parti 16 yıldır Türkiye’de yapamadığı, çökerttiği ne varsa onları tamir edeceğini anlatmaya çalışıyor. Sorumlusu olanın çözüm merkezi olabilmesi mümkün değil. 3600 ek göstergeyle ilgili biz TBMM’de kanun teklifi verdik, önergeler verdik. Bunları reddeden AK Partiydi. Seçim kapıya dayanınca o telaş içerisinde şimdi vereceklerini söylüyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi muhalefetteyken bile AK Partiye, iktidara zorlayarak bu noktada kısmi iyileştirmeleri yapabilecek gücünü göstermiştir. Millet sandıkta AK Partinin seçim bildirgesini herhalde elinin tersiyle itecek ve Cumhuriyet Halk Partisine şimdi sıra sizde artık tamam diyecek.

Soru- Efendim Edirne’de ikinci sıradaki adaylıkla ilgili sanırım bir değişiklik var. YSK tarafından da adaylığı reddedildi buna yönelik iddialar. Birincisi bu. İkincisi, Tuncay beyle yan yanasınız, geçen gün bir ortak açıklamada yaptınız. O konuya da bir açıklama getirmek ister misiniz?

Bülent TEZCAN- Şimdi Edirne’deki arkadaşımızın tek adam rejiminin siyasetin emrindeki hukuk sisteminden yargıdan kaynaklanan, emir altındaki yargıdan kaynaklanan haksız bir hüküm çıktı hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ diye o bilinen sebeplerle, siyasi bir tutumu nedeniyle mahkumiyet kararı ortaya çıktı. Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu aday olamayacağını söyledi. Dolayısıyla biz ikinci sıradaki adayımızı bu nedenle yerine bir yeni aday bildirmemiz gerekiyordu orada daha önce Edirne milletvekilliğimizi yapan Erdin Bircan arkadaşımızı onun yerine bildirdik. İkinci sıra adayımız Erdin Bircan oldu.

Gelelim Sayın Tuncay Özkan’la ilgili söylenene. Sayın Tuncay Özkan’la biz daha o milletvekili olmadan yıllar öncesine dayanan çok büyük bir dostluğumuz var. Ergenekon kumpas davaları sırasında AK Partinin FETÖ’yle koyun koyuna yaşadığı ve işbirliği içerisinde Türkiye’nin aydınlarını, gazetecilerini, siyasetçilerini Silahlı Kuvvetleri tasfiye etmeye kalktığı bir dönemde cezaevinde onu en çok ziyaret eden milletvekilinden biriyim, beraber dava arkadaşlığı yaptık. Ortak bir kaderi paylaştık. Değil aramızda kavga etmek zerrece kötü söz hiçbir zaman geçmemiştir. Ne daha önce, ne milletvekilliği döneminde, ne de o gece. Haberin tamamı palavradır. Yani yaşanan bir olayın değiştirilerek anlatılması bile değil, masa başında üretilmiş palavradır. Kendisine gazeteciyim diyenlerin gazete köşelerine bunu taşıyor olması da gazetecilik mesleğinin yüzkarası bir tutumdur. O çerçevede de değerlendirilebilecek bir şey değildir. Sayın Tuncay Özkan’la bizim hiçbir biçimde gönül kıracak bir sözümüz dahi hiç yaşanmamıştır, olmamıştır, uydurulmuş bir haberdir. Ancak Sayın Özkan açıkladı bu bir şeyi gösteriyor, havuz medyasının ve AK Parti çevresinin nasıl kirli bir kampanyaya hazırlandığının delili olmuştur. Daha kampanya başlarken suçüstü yakalanmışlardır. İftiralar üzerinden bir kirli kampanya yürüteceklerini düşünmüşlerdir ama o iftiralar ne Sayın Özkan’ın, ne de benim üzerime yapışmaz, bizim üzerimize yapışmaz.

Sayın Özkan’ın da diyeceği bir şey olur herhalde bu konuda.

Tuncay ÖZKAN- Sevgili dostum, benim karanlık günlerimin dostu. Olmayan, hiç yaşanmamış bir olaydan yola çıkarak üretilmek istenen senaryo. Amacı, sonucu, oyuncuları, her şeyi tarafımızca biliniyor. Size şunu söylemek isterim, ben partimin bana vereceği her görevi yerine getiririm. Hakkari’de milletvekilliği yapacaksın, ya da Edirne’de yapacaksın, ya da Tokat’ta, Çorum’da, Yozgat’ta, Çankırı’da başım üstüne. Hiçbir şekilde o görevden kaçmam, bana verilen görevi yerine getiriyorum. Ben İzmirlilerle bütünleşmiş onlarla yürek yüreğe bir insanım, Bülent beyle benim yürek yürekliğim güldüğümüz özgür zamanların değil, karanlık günlerin dostluğu. Ben ona gülden ağır söylemem. O yazılan şeyler falan ne ona, ne bana. Sadece ailelerimiz üzülür, yani bizi sevenler üzülür. Onların üzüntüsü de dediğim gibi gelip geçici bir şey. Ama size şunu temin ederek söylüyorum 25’inden sonra korksunlar birlikte daha çok şey yapacağız.

Soru- Kampanyanın seçime yönelik bir mali hesaplama yapıldı mı, ne kadarlık bir bütçe ayrıldı?

Bülent TEZCAN- Onu paylaşmasak iyi olur. Daha sonra bütün kalem kalem o bütçenin ayrıntılarını Koordinasyon Merkezimiz sizinle paylaşacak. Satın almalar devam ediyor. Erdoğan bey daha sonra onu kamuoyuyla paylaşacak.

Peki teşekkür ediyoruz arkadaşlar.


Kaynak: chp.org.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER