Edremit Körfezi'nde milyonlarca zeytin ağacı bakımda

- Üreticiler, zeytinliklerde 2018-2019 sezonuna yönelik bakım ve ilaçlama çalışmalarına başladı

Edremit Körfezi'nde milyonlarca zeytin ağacı bakımda

BALIKESİR (AA) - Yaklaşık 13 milyon zeytin ağacı varlığıyla yılda ortalama 150 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağının üretildiği Edremit Körfezi'nde üreticiler, zeytinliklerde 2018-2019 sezonuna yönelik bakım ve ilaçlama çalışmalarına başladı.

Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Murat Temel, Kızılkeçili Mahallesi kırsalındaki zeytin bahçelerinde gerçekleştirilen ilaçlama ve budama çalışmalarını yerinde inceledi.

Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016-2017 sezonunun ciddi manada güzel ve bereketli geçtiğini söyledi.

Zeytinliklerde yeni sezona yönelik bakım çalışmalarının başladığını, ağaçların budanması, toprağın işlenmesi ve zararlılarla mücadele dönemine girdiklerini anlatan Temel, şunları kaydetti:

"Uzman ekiplerimiz bir yandan zeytin ağacı budaması bir yandan da 'zeytin halkalı leke' hastalığıyla ilaçlı mücadeleyi sürdürüyor. Hastalık nedeniyle ağaçlar ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda 2 kez ilaçlanıyor. Fungal ve bakteriyel zararlıların önüne geçmek için bu ilaçlamalar gerekli. 'Bordo bulamacı, göztaşı ve bakırlı ilaç' diye adlandırılan ilaçlar kullanılıyor. Bu mücadelenin ikinci aşamasındayız şu anda. Havanın durumuna göre yüzde 1 oranında bordo bulamacı ilaçlaması yapıyoruz. Bu ilaç, bir sene sonra çıkacak olan ürünlerin sağlıklı oluşmasına katkı sağlıyor ve ağaçların zararlılara karşı dayanıklılığını artırıyor."

Temel, zeytinliklerde bakım yapmak için bir süredir yağmurların dinmesini beklediklerini, bu yüzden yaklaşık 10 günlük gecikme yaşandığını dile getirerek, "Yağışlı bir ilkbahar geçiriyoruz. Bakımlar çok gecikti." ifadelerini kullandı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER