"Havacılık ve Savunma Sanayisinin İleri Teknoloji Üretime Etkisi" Konferansı

- Kale Grubu Başkan Yardımcısı Okyay: - "Kendine yeterli bir savunma sanayisine sahip olmamız ulusal bağımsızlığımız açısından çok önemli" - "Siz dışarıdan temin ettiğiniz silah sistemleriyle, savunma sistemleriyle ülkenizi savunamayabilirsiniz, savunamayabileceğiniz durumlara düşebilirsiniz. Bunu geçmişte birkaç defa yaşadık"

ÇANAKKALE (AA) - Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, "Kendine yeterli bir savunma sanayisine sahip olmamız ulusal bağımsızlığımız açısından çok önemli." dedi.

Okyay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dr. İbrahim Bodur Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Havacılık ve Savunma Sanayisinin İleri Teknoloji Üretime Etkisi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, ülkelerin, dışarıdan temin edilen silah ve savunma sistemleriyle kendilerini savunamayabileceklerini söyledi.

Kendine yeterli bir savunma sanayisine sahip olmanın ulusal bağımsızlık açısından çok önemli olduğunu belirten Okyay, "Birçok açıdan çok önemli ama birinci sıraya tabii ki ulusal bağımsızlığımızı koyuyoruz. Yani siz dışarıdan temin ettiğiniz silah sistemleriyle, savunma sistemleriyle ülkenizi savunamayabilirsiniz, savunamayabileceğiniz durumlara düşebilirsiniz. Bunu geçmişte birkaç defa yaşadık. Hala daha zaman zaman yaşıyoruz. Önce topraklara sahip olmamız lazım ki üzerinde bir şeyler yapabilelim. O yüzden de ben ulusal bağımsızlığımızı birinci sıraya koyuyorum." ifadelerini kullandı.

Okyay, dünyanın gelişmiş ülkelerine bakıldığında, bunların savunma ve havacılık sanayisinde de çok ileri gitmiş ülkeler olduğunun görüldüğünü vurguladı.

Bunun bir refah göstergesi olduğuna işaret eden Okyay, şöyle devam etti:

"Ülke olarak refah seviyeniz yüksek ise siz demek ki savunma ve havacılık sanayisinde de yatırımlara devam edeceksiniz. Gelişmiş ülkelerde lokomotif sektörlerden bir tanesi de bence en önemlisi savunma ve havacılık sanayisi. Çünkü birçok teknoloji bu sektörde ortaya çıkıyor. Yani, savunma ve havacılık sanayisinde geliştiriliyor. Daha sonra sivil sektöre kopyalanıyor. Öte yandan çok pahalı bir sektör. Siz yapmadığınız, dışarıdan aldığınız bir savunma ürününü alırken, o ürünün fiyatı kaçla çarpılarak size satılıyor bilmiyorsunuz. Dolayısıyla bu ülkenin cebinden çıkan bir paradır. Bundan bir adım daha kötüsü şu; o ürünün gerçek bedeliyle size fatura edilen bedel arasındaki farkıyla siz o ürünü aldığınız ülkenin bir sonraki savunma ve havacılık sanayisinin Ar-Ge'sini finanse edersiniz."

Konferansa Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ile çok sayıda öğrenci katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER