UTİB'e ilk kadın başkan

- UTİB Başkanlığına seçilen Pınar Taşdelen Engin, Türkiye'nin ikinci, tekstil sektörünün ise ilk kadın ihracatçı birliği başkanı oldu

UTİB'e ilk kadın başkan

BURSA (AA) - Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) başkanlığına Pınar Taşdelen Engin seçildi.

UTİB'den yapılan açıklamaya göre, Türk tekstilinin önemli temsilcilerinin bünyesinde bulunduğu Birliğin genel kurulunda yapılan seçim sonucunda, 8 yıldır UTİB yönetiminde çeşitli görevlerde bulunan Engin, tekstil ihracatçılarının ilk kadın başkanı oldu.

Geçen dönem başkanlık görevini yürüten İbrahim Burkay yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Engin, genel kurulda kullanılan 77 oyun tamamını aldı.

2002 yılında Deniz Ormancıoğlu'nun Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanlığına seçilmesinden 16 yıl sonra UTİB Başkanlığına getirilen Engin, Türkiye'nin ikinci, tekstil sektörünün ise ilk kadın ihracatçı birliği başkanı oldu.

- "Çalışmalarımıza artan bir enerjiyle devam edeceğiz"

Tek listeyle gidilen seçim sonucunda dört yıllığına göreve getirilen Engin, buradaki konuşmasında, kendisine duyulan güvenden dolayı tüm üyelere teşekkür etti.

Engin, 2010 yılından itibaren UTİB yönetiminde görev aldığını ve birliğin başarıyla hayata geçirdiği çok önemli projelere katkı sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

"UTİB, özellikle ihracata dayalı kalkınma noktasında yurt içinde ve dışında çok önemli projeleri hayata geçirdi. Bu çalışmalarımız sektörümüz tarafından takdirle karşılanırken diğer sektörler tarafından da örnek alındı. Bursa'nın tekstil ve konfeksiyon merkezi olması yanında Ar-Ge Proje Pazarı, tasarım yarışmaları, sektör içi arama konferansları, uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları gibi sektörün ufkunu açan ve aynı zamanda üretim ve ihracata da katkı sağlayan çalışmalarımıza daha da artan bir enerjiyle devam edeceğiz."

Sektörde yeni neslin rolünün artması gerektiğine işaret eden Engin, "UTİB olarak gençlerin sektörümüzdeki etkisinin yadsınamayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple düzenlediğimiz etkinliklerde onların daha aktif rol almalarını sağlıyoruz. Çünkü tekstil sektörünün gençler açısından cazip hale gelmesi, bizler için büyük önem taşıyor. Onların bu sektörde kendilerine hedefler koymalarını, kariyer planları yapmalarını ve sektöre yenilikler kazandırmalarını amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye tekstil sektörünün 2017 yılını 8,1 milyar dolar ihracatla kapattığını, bunun 1,2 milyar dolarının UTİB üyesi firmalarca gerçekleştirildiğini belirten Engin, özellikle yüksek katma değerli ürün ihracatını artırma konusundaki çalışmalara hız vererek UTİB'in ihracat rakamlarını 1,6 milyar dolar seviyesine çıkaracaklarını bildirdi.

- "Avrupa'nın en büyük tekstil üreticisi olmayı başardık"

Görevi Engin'e devreden İbrahim Burkay da tekstil sektöründe bugün yıllar önce hayal bile edilemeyecek bir noktada bulunulduğunu vurguladı.

Burkay, 10-15 yıl kadar önce sektörün geleceğinden endişe edildiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şükürler olsun ki bu karamsar tablo, sektöre inancını yitirmeyen biz sanayiciler, ihracatçılar, girişimciler sayesinde ortadan kalktı. Üretim, istihdam ve ihracatta yeniden güçlü bir çıkış yakaladık. Geride kalan süreçte, Avrupa'nın en büyük tekstil üreticisi olmayı başardık. Ürün kalitemiz, moda ve trendleri belirleme gücümüz ve rekabetçi yapımızla kıtaları da aşan özel bir konuma ulaştık. Dünya tekstil ihracatından aldığımız payı yüzde 3'e, ev ve mekan tekstillerinde yüzde 4,5'e teknik tekstillerdeki payımızı da yüzde 1,5'e kadar yükselttik."

- TİM Başkanı Büyükekşi yazı göndermişti

Bu arada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) mart ayında yaptığı yönetim kurulu toplantısında, birlik seçimlerinde yönetim ve denetim kurullarında en az iki yönetim kurulu üyesinin ve bir denetim kurulu üyesinin kadın olması yönünde tavsiye kararı almıştı.

Tüm birliklere yazı gönderen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Ülkemizde kadınların iş gücüne katılma oranı 2007 yılında yüzde 23,6 iken 2017 yılında yüzde 34,2'ye yükselmiştir. Toplumsal hayatın yanı sıra ticarette de ağırlığını her geçen gün artıran kadınların, yeni dönemde ihracat camiasında da daha fazla sorumluluk almasını istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER