21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

SAKARYA (AA) - Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından "21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü" çeşitli etkinliklerle kutlandı.Sosyal Gelişim Merkezi'nde...

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

SAKARYA (AA) - Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından "21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü" çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sosyal Gelişim Merkezi'nde (SGM) Down sendromu ile ilgili eğitim, video, şiir, dans gösterisi, koro gösterilerinin ardından Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serhat Odluyurt ve Araştırma Görevlisi Ezgi Alagözoğlu, "Aileler ve Kardeşler" konulu bir söyleşi yaptı.

Öte yandan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce Engelsiz Kafe'de düzenlenen etkinlikte belediye olarak engelli çocuklara (SGM) bünyesinde verdikleri hobi kursları ve diğer faaliyetler ile destek olmaya devam ettiklerini söyledi.

Engelsiz Kafe'yi açarak onları çalışmasına olanak sağladıklarını kaydeden Yüce, "Bu projelerimiz Türkiye’ye örnek olmuş projelerdir. Amacımız engelli kardeşlerimizi kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamaktır. Onlarında bir birey olduğu bilincindeyiz. Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu'nun bu konudaki hassasiyetlerinin de bilincindeyiz. Engelli kardeşlerimize her türlü imkanı sunuyoruz. Bu özel günde bizleri yalnız bırakmadığını için teşekkür ederiz." diye konuştu.

Engelsiz Kafe'de çalışan down sendromlu Ekin Kaledibi de şunları söyledi:

"Burada çalışmaktan mutluyum. Burada çok sevdiğim arkadaşlarımla birlikte çalışıyoruz. Engelsiz Kafe’de çok güzel açılış yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu ve Vali geldi. Arkadaşlarımdan çok memnunum. Burada masaları topluyoruz. Masaları açıyoruz. Pasta ve içecek ikram ediyoruz. Arkadaşlarımla birlikte vakit geçiriyorum. Çay, kahve içip pasta yiyoruz. Ailemde burada çalışmamdan çok memnun."


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER