28 Şubat'ın yıl dönümü

BURSA (AA) - AK Parti Bursa İl Başkanlığı, 28 Şubat Platformu ve 28 Şubat mağdurları, 28 Şubat'ın yıl dönümü dolayısıyla insan hakları ve demokrasiye gölge düşüren her türlü girişim ve oluşumu kınadı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda...

28 Şubat'ın yıl dönümü

BURSA (AA) - AK Parti Bursa İl Başkanlığı, 28 Şubat Platformu ve 28 Şubat mağdurları, 28 Şubat'ın yıl dönümü dolayısıyla insan hakları ve demokrasiye gölge düşüren her türlü girişim ve oluşumu kınadı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, AK Parti adına konuşan Mustafa Sayılgan, 28 Şubat 1997'de Türkiye'nin post modern bir darbeye muhatap olduğunu hatırlattı.

Darbenin bir insanlık suçu olduğunu belirten Sayılgan, "Bugün 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle tüm darbeleri bir kez daha şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Zira darbe eylemiyle insanların başta yaşama hakları elinden alınmakta, bireysel ve toplumsal her türlü özgürlükleri kesintiye uğratılmaktadır." diye konuştu.

28 Şubat'ta insanların eğitim-öğretim, çalışma, düşünce, inanç ve ibadet haklarının elinden alındığını aktaran Sayılgan, şunları kaydetti:

"Bu milletin çocukları ilköğretimden üniversite çağına kadar eğitim hayatından yoksun bırakıldı. Dini inançları sebebiyle çalışma hakları dahil tüm sosyal ve ekonomik hakları ellerinden alındı. Haince fişlendiler. Başörtülü kadınlar, kamu hizmeti alamadı. Bazı firmalar ise yeşil sermaye denilerek ihalelere alınmayıp, teşebbüs hürriyetleri kısıtlandı ve ekonomiye, iş gücüne yapacakları katkıyı yerine getiremediler. Bankalarda milletin trilyonlarca parası hortumlanarak, illegal yapılara aktarıldı. Medya, attığı manşetlerle meşru hükümeti devirdi, siyasi darbe yaptı. Partiler kapatıldı. Ankara sokaklarında tanklar yürütülerek siyasete, demokrasiye ve insan haklarına 'balans ayarı' yapıldı. Bürokrasinin bir ayağı olan Milli Güvenlik Kurulu Kararlarıyla siyasiler hizaya çekilip, hükümet yönetimi vesayet odaklarına teslim edildi."

Sayılgan, hükümetin ve milletin darbeler tarihine nokta koyduğunu vurgulayarak, "Son hain örneğini 15 Temmuzda bir kez daha yaşadığımız her türlü darbe ve darbe girişimini artık tarihin karanlık sayfalarına gömüyoruz. AK Parti olarak bu noktadaki kararlığımızı, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizden aldığımız güçle her türlü vesayet odaklarına ve darbeci zihniyete deklare ediyoruz." ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER