Mimar Sinan'ı anma etkinlikleri

EDİRNE (AA) - Mimar Sinan'ın ölümünün 430. yılı dolayısıyla Mimar Sinan Anıtı önünde tören düzenlendi. Tören çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Türk Mühendis ve Mimar...

Mimar Sinan'ı anma etkinlikleri

EDİRNE (AA) - Mimar Sinan'ın ölümünün 430. yılı dolayısıyla Mimar Sinan Anıtı önünde tören düzenlendi.

Tören çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Edirne Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ender Özden, burada yaptığı konuşmada, Mimar Sinan'ı anmanın yeterli olmadığını eserlerine saygı gösterip gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Selimiye Camisi'nin Edirne'yi marka kent olmasını sağladığını belirten Özden, şöyle devam etti:

"Edirne, Selimiye olarak, Selimiye'de Edirne olarak değerlendirilmelidir. Tapunun malik hanesinde hangi kurum veya kuruluşun adı geçse de Selimiye Cami, meydanı ve benzer tarihi değerlerin gerçek sahibi halktır. Halkın kullanımına açmak, marka kent kent değerini korumak adına Selimiye Meydanı'nın bir an önce yapımı tamamlanmalıdır. Meydanın yapımını tamamlamak adına herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu noktada sadece eleştirmek yerine doğru kararların oluşturulması ve gerekenin yapılması için sivil toplum kuruluşlarının destekleyici çalışmalar yapması ve bu hususta daha etkin olması gerekmektedir."

Törene, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, mimar ve mühendisler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER