11 Ekim 2011 Salı 12:17
Kağıthane Belediye başkanı Fazlı Kılıç Mahkemelik.

 Kağıthane Belediye Meclisi’nin 6 CHP’li üyesi, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Kamu görevini, kamu gücünü kullanmak suretiyle engelleme ve görevi kötüye kullanma” suçu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

 

Kağıthane Belediye Meclisi’nin 5 Ekim 2011’deki toplantısında Belediye Başkanı Fazlı Kılıç Kağıthane ilçe merkezindeki iki inşaatla ilgili bilgi isteyen CHP’li Meclis üyelerine hakaretlerde bulunmuş ve küfür etmişti. CHP’li Meclis üyelerinin tepkileri üzerine oturuma 5 dakika aran veren Fazlı Kılıç aranın ardından Meclis’e girmek isteyen CHP’lileri, Meclis kapısında zabıta memurlarıyla engellemişti. Çıkan tartışmada CHP’li üyeler tartaklanmıştı.                  

 

Kağıthane Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri Mustafa Oktay Aksu, Mahmut Can, Hüseyin Demir, Şükrü Özoğul, Mustafa Menteş ve Haydar Elgen’in avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilettikleri suç duyurusunda, 5 Ekim 2011 tarihindeki Kağıthane Belediye Meclis Toplantısı’nda yaşananlar ayrıntılı bir şekilde yer aldı. Suç duyurusunda (özetle) şöyle denildi:

 

“Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, 05.10.2011 tarihli oturumu açmış ve Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi olarak Mustafa Oktay Aksu gündem dışı konuşmak üzere söz alarak, Kağıthane Belediyesi sınırları içinde kalan iki farklı inşaat hakkında sözlü soru önergesi vererek, bu inşaatlar hakkında bilgi talep etmiştir. Belediye Başkanı ve aynı zamanda Meclis Başkanı Fazlı Kılıç, soru önergelerine yanıt vermek yerine, Cumhuriyet Halk Partisi hakkında alaylı konuşmaya başlamıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyelerine, ‘Oturun aşağı, susun, siz konuşmayın’ gibi aşağılayıcı ve küçük düşürücü bir üslupla hakaretler ederek geçmiş dönemlerdeki oturumlarda da buna benzer tavırlar sergileyen Fazlı Kılıç’a CHP’li Meclis üyeleri olarak uyarıda bulunulmuş ve oturumu germemesi gerektiği hatırlatılmıştır. Ancak Meclis Başkanı bu uyarıları dikkate almayıp hakaretlerinin ve küfürlerinin dozunu daha da artırmıştır.

Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Fazlı Kılıç’ın CHP’li Meclis üyelerini küçük düşürücü, aşağılayıcı, alaycı, küfür içeren sözlerine ve tavırlarına CHP’li Meclis üyelerinin tepkisi artınca, oturuma 5 dakika ara verilmiştir. Oturuma verilen aranın ardından Meclis Salonu’na girmek isteyen şikâyetçi Meclis üyeleri, belediye zabıta ekipleri tarafından giriş kapısına barikat kurularak salona sokulmadıkları gibi ayrıca tartaklanmışlardır. Bu sırada Kağıthane Belediye Başkanı ve Kağıthane Belediye Meclis Başkanı Fazlı Kılıç, ara verdiği oturumu AKP’li Meclis üyeleri ile açmış ve gündemde bulunan iki maddeyi oybirliği ile geçirmiştir.

Fazlı Kılıç, Meclis Başkanı olarak herkese eşit davranması ve söz konusu olay tarihindeki gibi bir durum ile karşılaşması halinde ortamın dirliğini ve düzenini sağlaması gerekirken hiçbir şekilde üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiş aksine yukarıda da  anlatıldığı gibi üslubu ve davranışları ile ortamın daha da çok gerilmesine neden olmuş ve CHP’li Meclis üyelerini oturuma almayarak saf dışı bırakmıştır.

Meclis Başkanı Meclis’in sevk ve idaresini sağlarken kanunun kendisine verdiği yetkileri adil ve eşit uygulamayarak görevini kötüye kullanmıştır. Belediye Meclis Üyeleri arasında ayrışmayı ve ayrımcılığı körükleyerek ve gündem dışı konu ve söylemlerle sürekli olarak çalışma ortamını çalışılmaz kılan, yıldırma, bezdirme politikalarıyla tartışma ortamı yaratarak ve zaman zaman da tehditler savurarak Belediye’nin zabıta memurları sanki kendisine bağlı silahlı bir kuvvetmiş gibi üzerimize saldırarak kamu görevimizin ifasını engelleyen Kağıthane Belediye Başkanı ve aynı zamanda Meclis Başkanı Fazlı Kılıç hakkında gerekli kovuşturma yapılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz”.

Bu Olayla ilgili Tüm Resimler Gazetemizde Mevcuttur.

Son Güncelleme: 11.10.2011 12:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.