Samandan dev heykellerin yapıldığı ’Wara Sanatı Festivali’

Japonya’nın Niihata şehrinde düzenlenen ’Wara Sanatı Festivali’nde samandan yapılan dev heykeller ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.Japonya’nın Niigata şehrinde Kamizeki Lagun Park’ta her yıl düzenlenen Wara Sana Festivali’nde,...

Samandan dev heykellerin yapıldığı ’Wara Sanatı Festivali’

Japonya’nın Niihata şehrinde düzenlenen ’Wara Sanatı Festivali’nde samandan yapılan dev heykeller ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Japonya’nın Niigata şehrinde Kamizeki Lagun Park’ta her yıl düzenlenen Wara Sana Festivali’nde, başkent Tokyo’daki Musashino Sanat Üniversitesi öğrencilerinin yaptıkları dev heykeller her yıl ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen festivalde sanat öğrencilerinin tasarlayıp yaptıkları dev heykeller ziyaretçi akınına uğradı.

Festivale dair her şey, 2006 yılında Niigata şehrinden yetkililerin Musashino Sanat Üniversitesinden, pirinç hasadından sonra artan samanları sanata dönüştürme konusunda rehberlik istemeleriyle başladı. Böylece, Wara Sanatı Festivali ilk kez, 2 sene gecikmeyle de olsa 2008 yılında yapıldı. O zamandan beri, Musashino Sanat Üniversitesi, dev heykellerin yapımına yardımcı olmak üzere her yıl sanat öğrencilerini Niigata’ya gönderiyor. Bu eşsiz sanat eserleri, 2013 yılında Amy Goda adlı yerel sanatçı hasat zamanı arta kalan pirinç samanlarından bazı devasa tasarımlar üretmeye başladığında popüler hale geldi.

Pirinci farklı bir boyuta taşıdılar

Dünya’nın önemli pirinç üreticilerinden biri olan Japonlar, pirinç tarımını sadece tarım olarak bırakmayarak, turistik hale getirerek adeta farklı bir boyuta taşımayı başardı. Pirinç hasat mevsiminin ardından tarlada kalan pirinç sapları kuruduğunda pirinç samanı haline geliyor. Pirinç samanları Japonya’nın Niigata kentinde farklı bir şekilde değerlendiriliyor ve her yıl düzenlenen sanat festivali ile kurumuş pirinç sapları dev sanat eserlerine dönüştürülüyor.

Samandan dev heykeller yapmak için öncelikle büyük bir saman yığınına ihtiyaç duyuluyor. Daha sonra yapılacak olan canavarı ayakta tutmak için ahşap bir iskelet hazırlanıyor. Böylece öğrenciler sanat eserlerini yapmaya başlıyor. 10’uncu yılında olan festivalde, bu yıl yapılan dev hayvan figürleri geçen senelere kıyasla daha büyük olurken yükseklikleri neredeyse 4 metreyi geçiyor.

Festival 31 Ekim’e kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER