"Eczaneden alınan hiçbir ilaç sahte değildir"

Türk Eczacılar Birliği'nden yapılan açıklamada, "Eczaneden alınan ilaçların sahte olması mümkün değildir. Dolayısıyla vatandaşlarımız ülkemizdeki ismiyle Altuzan olarak bilinen kanser ilacını tüm eczanelerden güvenle alabilirler" denildi.

Ankara- TEB'den yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye'deki bütün eczanelerde uygulanan İlaç Takip Sistemi ile piyasada sahte ilaç bulunmasının imkansız olduğu vurgulandı.

Sistem sayesinde, bir ilacın üretimden hastaya ulaşıncaya kadarki her aşamasının (hangi eczanede kaç adet bulunduğu, hangi hastaya ne kadar verildiği gibi) sisteme kaydedilerek veri tabanında saklandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Habere konu olan kanser ilacıyla ilgili Birliğimize herhangi bir uyarı gelmemiştir. Konuyla ilgili yetkililerin de ilacı kullanan hastalarımızın içini rahatlatacak ve kamuoyunu bilgilendirecek açıklamayı bir an önce yapması gerekmektedir.

İnternetten alınan ya da çeşitli yerlerde değerinin çok altında satılan ilaçları kesinlikle kullanmamak gerekir. Nerede, nasıl, hangi koşullarda üretildiği bilinmeyen bu ilaçların içeriğinde de ne olduğunu bilmek mümkün değildir. Bu ürünler adeta patlamaya hazır birer mayın gibidir. Sonu ölüme varabilecek kadar risklidir. Eczane dışından, hekim tavsiyesi ve eczacı danışmanlığı olmadan ilaç almak sağlığımızı bile bile tehlikeye atmak anlamına gelmektedir."

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2012, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER