Kuşkonmaz her derde deva oluyor

Uzman Diyetisyen Bengi Çetiner, Türkiye’de az biliniyor olmasına rağmen kalorisi düşük, besin değeri ise oldukça zengin olan kuşkonmazın dünyada cilde canlılık ve kalp rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar birçok hastalığa şifa...

Kuşkonmaz her derde deva oluyor

Uzman Diyetisyen Bengi Çetiner, Türkiye’de az biliniyor olmasına rağmen kalorisi düşük, besin değeri ise oldukça zengin olan kuşkonmazın dünyada cilde canlılık ve kalp rahatsızlıklarından kemik erimesine kadar birçok hastalığa şifa veren bir bitki olarak tanındığını söyledi.

Endorfin Estetik ve Yaşam Merkezi Uzman Diyetisyeni Bengi Çetiner, kuşkonmazın düşük kalorisi olmasına rağmen yüksek besin değeriyle antioksidan ve afrodizyak etkisinin olduğunu belirtti. Zambakgiller familyasından olan kuşkonmazın en yaygın türü olarak yeşil kuşkonmazın bilindiğini kaydeden Çetiner, “Meyvemsi bir tada sahip olan kuşkonmazın 100 gramında sadece 25 kalori bulunuyor. Kalorisi son derece düşük olan kuşkonmaz, A ve C vitamini ve B6 vitaminleri ile folik asit, fosfor ve potasyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin besin değerine sahip” dedi.

Yunanlılar diş, Çinliler kısırlık tedavisinde kullanıyor

Uzman Diyetisyen Bengi Çetiner, Yunanlıların ve Romalıların kuşkonmazı arı sokması ve diş ağrısı tedavilerinde, Çinli şifacıların ise kısırlık tedavisinde kullandığını söyledi. Çetiner, kuşkonmazın 15 faydasını şöyle sıraladı:

“Kan damarlarını güçlendirir. Kalp rahatsızlığında risk faktörü olan homosisteinin kontrol edilmesine yardımcı olur ve kalbi kuvvetlendirir. Hücreleri hasar görmekten koruyan güçlü bir antioksidandır. Kemik erimesini azaltır. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Bedende oluşan ödemlerin atılmasında etkili olur. Bedende biriken fazla suların atılmasını sağlar. Böylece kanı temizler. Kum döktürücüdür. Cilde canlılık verir. Kuşkonmaz sindirimi kolaylaştırır. Yatıştırıcı ve afrodizyak etkileri vardır. Karaciğer üzerine olumlu etkisi vardır. İyi böbrek çalıştırıcıdır. Sinirleri yatıştırır ve iştah açar. Yağ hücrelerindeki glukoz alımını artırarak insülinin etkisini pekiştirir.”

Çetiner, kuşkonmaz konusunda dikkat edilmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

“Kuşkonmazın kabuğunun kalın olduğunu düşünüyorsunuz soyarak da tüketebilirsiniz. Kaynatılma sırasında besin değeri azalacağından buharda pişirerek tüketin. Antioksidan içeriği, ödem atma ve sindirimi kolaylaştırması nedeniyle zayıflama diyetlerinde günde 6-15 gram, yani 4-5 adet kuşkonmaz bitkisi tüketilebilir. Ayrıca ıspanak ve enginarla bağdaşmadığı için aynı öğünde yememeye dikkat edin.”

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER