Sağlıklı Aile Olabilmenin İpuçlari

Küçükçekmece’de düzenlenen söyleşide konuşan Psikolog Zeynep Demirbozan, sağlıklı aile olabilmenin ipuçlarını anlattı.Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın ve Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri...

Sağlıklı Aile Olabilmenin İpuçlari

Küçükçekmece’de düzenlenen söyleşide konuşan Psikolog Zeynep Demirbozan, sağlıklı aile olabilmenin ipuçlarını anlattı.

Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın ve Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri Birimi işbirliğiyle gerçekleştirilen söyleşide, Psikolog Zeynep Demirbozan sağlıklı aile kurmanın ipuçlarını verdi. "Aile İçi İlişkilerin Yeniden Yapılandırılması" konulu söyleşide konuşan Demirbozan, sağlıklı ailenin, stres faktörleri ile baş edebilen, yaşam dönüşümü içerisinde değişimlere uyum sağlayan, her türlü olumsuzlukta birbirini destekleyebilen kişilerden oluştuğunu söyledi.

“SEN DEĞİL, BEN DİLİ KULLANIN”

Sağlıklı aile kurmada iletişimin önemine dikkat çeken Demirbozan, katılımcılara da şu tavsiyelerde bulundu:
“Eşinizi ve çocuğunuzu aktif bir şekilde, empati kurarak dinleyin. Yargılamadan, onu koşulsuz bir biçimde kabul edin ve anlayın. Açık olun, tutarlı olun. Tartışırken veya konuşurken sen diye başlayan cümleler kurarak, karşınızdakini suçlamayın. Bunun yerine ben dili kullanarak, eşinizin ya da çocuğunuzun yaptığı olumsuzluk karşısında neler hissettiğinizi onunla paylaşın. Konuşurken zıtlık içeren mesajlar vermeyin. Üstünlük taslamayın.”

“EVİNİZİ SÜREKLİ KURALLAR KOYARAK NAZİ KAMPI’NA ÇEVİRMEYİN”

Zeynep Demirbozan, aile içinde sürekli olarak emir içeren tarzda konuşmanın ya da kurallar koymanın da yanlış olduğunu vurgulayarak, anne ve babalara seslendi:

“Evde, iş yerindeymiş gibi ya da patronmuş gibi kurallar koymayın. Çocuklarınızla iletişimde sevgi ve şefkat dilini kullanın. Evi Nazi Kampı’na çevirmeyin. En güzel iletişim dili sevgidir. Çocuklarınıza zaman ayırın. Ama bunu telefonla, internetle ya da başka bir işle meşgulken yapmayın. Ona gerçekten zaman ayırın, tüm dikkatinizi ona verin. İçinizden sevmek diye bir sevgi dili yoktur. Sevginizi dile getirin."
Psikolog Demirbozan seminer sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER