Akdağ: Ankara'nın şebeke suyu temiz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son üç yılda Ankara şebeke suyunda toplam 252 adet denetim izlemesi ve 7 bin 272 adet kontrol izlemesi analizleri yapıldığını, herhangi bir uygunsuzluğa rastlanmadığını açıkladı.

Akdağ: Ankara'nın şebeke suyu temiz

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son üç yılda Ankara şebeke suyunda toplam 252 adet denetim izlemesi ve 7 bin 272 adet kontrol izlemesi analizleri yapıldığını, analiz sonuçlarına göre herhangi bir uygunsuzluğa rastlanmadığını bildirdi.

Soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara’nın içme-kullanma suyunun Çamlıdere, Kurtboğazı ve Çubuk 2 barajlarından temin edildiğini belirterek, “Son üç yıldır Ankara’da temiz, sağlıklı ve güvenilir içme-kullanma suyu temin edilmesi konusunda herhangi bir sorun yaşanmamıştır” dedi.

-"ANALİZ SONUÇLARI BAŞKA LABORATUARLARIN SONUÇLARIYLA KARŞILAŞTIRILMAMAKTADIR"-

Recep Akdağ, şebeke sularının kalitesinin Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade ederek, Ankara’nın şebeke suyundan Ankara Sağlık Müdürlüğü tarafından aylık 7 adet denetim izlemesi, 202 adet kontrol izlemesi için su numunesi alınarak Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı laboratuarlarında analiz edildiğini söyledi.

Son 3 yıl içinde toplam 252 adet denetim izlemesi ve 7 bin 272 adet kontrol izlemesi analizleri yapıldığını kaydeden Sağlık Bakanı Akdağ, şöyle devam etti:

“Analiz sonuçlarına göre herhangi bir uygunsuzluğa rastlanmamıştır. Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı laboratuarları bakanlığımızın akredite referans laboratuarları olduğundan analiz sonuçları başka laboratuarların sonuçlarıyla karşılaştırılmamaktadır.”

-SON 30 GÜNDE 7 ADET DENETİM İZLEMESİ NUMUNESİ ALINDI-

Sağlık Bakanı, Ankara’nın şebeke suyundan 30 gün içinde 7 adet denetim izlemesi numunesi alınarak Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı laboratuarlarında analizlerinin yaptırıldığını belirterek, “Analiz sonuçlarına göre kimyasal ve bakteriyolojik yönden herhangi bir uygunsuzluğa rastlanmamıştır” dedi.

ANKA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2012, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER