AKP dediğini yaptı!

AKP, 4+4+4'ü milli eğitim komisyonunda kürsüyü muhalefete kapatarak kabul etti. AKP'liler CHP'li vekilleri egellemek için sandalye taşıyarak kürsünün önünü tuttu. CHP'lilerin itirazı üzerine tartışma kavgaya dönüştü. CHP'li Engin Altay yerde tekmelendi; Engin Özkoç yumruklandı, sandalyeler kırıldı. Arbede sürerken teklif AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

AKP dediğini yaptı!

Ankara - Meclis Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu toplantısı başlamadan bir saat önce AKP'li 100'e yakın milletvekili salonu doldurdu. CHP'li milletvekillerinin kürsünün önünde toplanarak komisyon çalışmalarına engel olmasına karşı da kürsünün önünde barikat kuruldu.

Komisyonunun başlama saatine dakikalar kala çok sayıda CHP'li milletvekili salona geldi. Ancak salon dolu olduğu için içeri giremediler. CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan, Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi zorlukla içeri girerek oturdu. Komisyon üyeleri ise dışarıda kaldı. CHP'li milletvekilleri "İşgal yaşanıyor" diye bağırdı.

AKP'li Ünal, "Bunu işgal olarak değerlendirmeyin. 100 CHP'li komisyon toplantısına gitti haberlerini okuyunca bizim arkadaşlar da buraya gelmiş. Komisyon üyelerine yer vereceğiz" diyerek komisyon üyesi olan 6 CHP'li milletvekilinin oturması için yer gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise "Önce işgali kaldırın" diye bağırarak öneriyi reddetti.

Bu arada Komisyon Başkanı Nabi Avcı salona gelerek toplantıyı açtı. Avcı kameramanların dışarı çıkmasını istedi. Bu arada sözlü olarak atışan milletvekilleri arasındaki tartışma arbedeye döndü. İteklemeler yaşanırken yumruklar konuşmaya başladı. Milletvekilleri birbirini yumruklarken arada kırılan bir sandalye de komisyon masanın ortasındaki boşluğa bırakıldı.

Kameraman dövüldü

Kapının önündeki yığılma nedeniyle kameramanlar dışarı çıkamadı. Bu arada AKP'li milletvekilleri kameramanlara tepki gösterip bağırmaya başladı. Bazı milletvekillerinin "CHP medya ile yönetmeye çalışıyor" diye bağırdığı duyuldu. AKP'li bir milletvekili bir kameramanı yumruklayarak itti, ardından salondan dışarı attı. Bu arada kameramanın yere düştüğü ve tekmelendiği de görüldü.

Kapıdaki bu gerilimden kadın milletvekilleri de nasibini aldı. Arada kalan Nur Serter'in acı içinde bağırdığı görüldü.

Arbede sürerken maddeler onaylandı

Kameramanlar dışarı çıktıktan sonra da salondaki gerilim devam etti. Milletvekilleri ayakta birbiriyle tartışıp itişmeler yaşanırken komisyon başkanı toplantıyı başlattı. Yaklaşık 30 AKP'li milletvekili de kürsünün önüne giderek burada adeta barikat kurdu. Komisyon Başkanı tek tek maddeleri oylamaya başladı. Maddeler oylatılırken CHP'li milletvekilleri söz istedi, ancak komisyon başkanı Avcı "Söz yok" dedi.

'Faşizme karşı omuz omuza'

Maddelerin konuşulmadan oylanması üzerine salondaki tansiyon iyice yükseldi. CHP'li milletvekilleri "Kahrolsun faşizm" "Faşizme karşı Omuz Omuza" "Kahrolsun AKP Diktatörlüğü", "Eşkıya Dünyaya hükümdar olmaz" sloganları atmaya başladı.

CHP'liler terk etti


İtirazlarının dikkate alınmaması üzerine CHP'li milletvekilleri "AKP'yi diktatörlüğü ile baş başa bırakıyoruz" diyerek salonu terk etmeye başladı. Salonda sadece CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce kaldı. İnce sık sık "Söz istiyorum" diye yüksek sesle bağırdı, ancak söz verilmedi.

MHP'li Şandır barikata takıldı

Bu arada madde oylamaları devam etti. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de "Bu faşizm" diye bağırdı. AKP Eskişehir Milletvekili Ülker Can, Yeniçeri'nin itirazına "Kim faşist. Kaç gündür verdiğimiz demokrasi sana çok bile" diye seslendi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da maddelerin konuşulmadan oylanmasına itiraz ederek kürsüye doğru yöneldi, ancak burada barikatı aşamadı. Kürsü önündeki AKP'li milletvekilleri Şandır'ın ilerlemesine izin vermedi. Şandır'ı itekleyerek uzaklaştırdılar.

Alkışlarla kabul edildi

Tartışmalar sürerken maddelerin oylaması tamamlandı. AKP'li milletvekilleri oylamanın bitmesini alkışlarla karşıladı.

Toplantının bitiminde Komisyon Başkanı Avcı'nın elindeki metal selo bant makinesi dikkat çekti. Avcı arbede sırasında kendisine bu makinenin atıldığını, omzuna çarptığını, atanı görmediğini ama tespit ederse suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Yarım saatte 19 madde kabul edildi


AKP'nin yeni eğitim teklifinin görüşmeleri 23 Şubat'ta başlamıştı. Alt komisyon çalışmaları sonrası 5 Mart'ta da maddeler görüşülmeye başlandı. 6 günde 6 madde geçti. Bugün saat 14.30 civarında başlayan komisyon toplantısında jet oylamalar ile kalan 19 madde yarım saat gibi kısa bir sürede geçirildi. Toplantı 15.30 civarında son buldu.

 

İlgili haberler için tıklayınız:

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2012, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER