Alperen Ocakları kapatılacak!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperen Ocaklarının kapatılarak yerine vakıf kurulacağını bildirdi.

Alperen Ocakları kapatılacak!

Destici, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine partinin kurumsallaşması konusunda bir dizi çalışma yapacaklarını belirterek başlayan Destici, bu kapsamda 29 Ocak'ta yapılacak olağan kongrenin ardından dernek statüsünde bulunan Alperen Ocaklarının kapatılarak yerine Alperenler Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı'nın kurulacağını aynı zamanda Muhsin Yazıcıoğlu Düşünce Akademisi'ni de açacaklarını söyledi.

Türkiye'nin en önemli sorununun terör olduğunu, bu sorun çözülmedikçe diğer sorunların da çözülemeyeceğini belirten Destici, KCK operasyonlarını desteklediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçim süresinin belirsizliğin giderilmesini isteyen Destici, konudan siyasi partilerin ''elini çekmesini'' ve YSK'nın kararı vermesini istedi.

Destici, Fransa'da 1915 olaylarıyla ilgili teklifin geleceğinin çok önceden belli olmasına karşın Türkiye'nin gerekli adımı atmadığını savundu. Destici ayrıca piyasada satılan malların hangi ülke tarafından üretildiğinin de tüm ürünlerin üzerinde yer almasını istedi, yabancı ortaklıklara ilişkin bilginin de yer alması gerektiğini ifade etti.

Milletvekili emekli maaşları ile ilgili artış konusunda rakama değil kararın gece yarısı geçirilmiş olmasına odaklandıklarını vurgulayan Destici, ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Çankaya Köşkü'ne veto için mektup yazmasının bir anlamı olmadığını'' belirtti.

Anadolu'da yaşayan tüm insanların kendi dilini konuşmasından, kendi örf ve adetlerini yaşamasından yana olduklarının altını çizen Destici, şiddete bulaşmayan her düşüncenin sonunu kadar söylenmesini arzuladıklarını, bu kapsamda 'Demokratik Açılım' projesinin sadece bunu kapsaması durumunda destek vereceklerini bildirdi.

Yeni yıl bütçesinin çeşitli konular dolayısıyla yeteri derecede tartışılmadığını savunan Destici, 2012 yılında Türkiye'yi mali açıdan huzursuz günlerin beklediğini ileri sürdü.

Destici, ayrıca üniversiteye girişteki katsayı uygulamasının kaldırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mustafa Destici, yeni anayasada değiştirilemez hiçbir madde bulunmamasını istediklerini ve Atatürk milliyetçiliği ve laiklik gibi kavramların net olarak tarif edilmesini istedi.

Destici, ''TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun, yeni anayasayı hazırlayamayacağına inandığını'' ifade etti.

-Sorular-

Alperen Ocaklarının kapatılacak olmasının, bazı olaylarla ilişkilendirilmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorulması üzerine Destici, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetiyle BBP ve Alperen Ocaklarının bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

Aynı şekilde Danıştay saldırısı ile de partinin bir ilişkisinin olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Destici, Hrant Dink davasında ise hem Dink ailesinin hem de BBP'nin mağdur edildiğini ancak gelinen noktada cinayeti kimlerin azmettirdiğinin ve kimlerin işlediğinin net olarak ortaya çıktığını söyledi.

BBP Lideri, BDP'nin bağımsızlığın yetmeyeceği yönündeki söylemini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, BDP'nin Kürt vatandaşları temsil etmediğini belirterek, terörün bitirildiği ve örgütün vatandaş üzerindeki baskısının sona erdiği ilk seçimde bu partinin kaç oy alacağına bakılması gerektiğini kaydetti.

Destici, anayasa sürecine katkı vermeye devam edeceklerini belirterek ancak şu anki durum itibarıyla bunun bir müsamereden öte geçmeyeceğini düşündüğünü söyledi. Destici, ''Ben buradan samimi bir şekilde hem hükümetin hem de siyasi partilerin yeni anayasa isteğinin olmadığını düşünüyorum. Çünkü tam demokratikleşme demek; mevcut iktidarın iktidarını kaybetmesi, anamuhalefetin de anamuhalefeti kaybetmesi, MHP'nin ve diğer siyasi partilerin meclisteki konumunu kaybetmesi anlamına gelir. Bu çok nettir, bunlar demokrasiyi değil kendi bulundukları konumu korumayı istiyorlar'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER