Arınç: Engizisyona geri dönüş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa’nın, iç politik sebeplerle Sarkozy ve arkadaşlarının Türkiye’yi suçlayan bir iddiayı yasayla koruma altına almaya çalıştığını söyledi.

Arınç: Engizisyona geri dönüş

Avrupa Konseyi'nde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa’nın, iç politik sebeplerle Sarkozy ve arkadaşlarının Türkiye’yi suçlayan bir iddiayı yasayla koruma altına almaya çalıştığına dikkati çekerek, ’’Bu fevkalade yanlıştır. Fransa'nın kendi tarihinde engizisyonla suçlandığı olmuştur. Farklı düşünenlerin farklı düşündüğü için idama götürülenlerin acı hikayelerini hepimiz biliyoruz. 'Sen böyle düşünmeye mecbursun bunun aksini iddia edemezsin' şeklindeki bir kanaati engizisyona geri dönüş olarak vasıflandırabilmek mümkündür’’ diye konuştu.

Bugün yapmak istenilenin Fransa’nın tarihine yakışmayan bir şey olduğunu ifade eden Arınç, ’’Fransa’nın tüm entellektüelleri, sağduyulu milletvekilleri bu akıl dışı harekete karşı çıkmak durumundadır, çıktıklarını da biliyor onlara da teşekkür ediyoruz. Umuyoruz ki bu yanlışlık Senato'dan dönmüş olsun. Aksi olursa elbetteki bu Türkiye ile Fransa ilişkilerini fevkalade zarar görecek bir noktaya getirebilir. Fransa ve Avrupa’nın temel değerlerini sorgulamak adına tarihe geçer’’ şeklinde konuştu.

Tarihte yaşanmış olayların tarihçiler tarafından yazılıp ortaya konması gerektiğini ifade eden Arınç, ’’Bundan 5 yıl önce TBMM Ermenistan'la ortak tarih kurulunun teşekkül edilmesini, arşivlerin açılmasını ve sonunda bir karar verilmesini istedi. Türkiye açıkça çıkan sonucu ve kararı kabul edeceğini deklare etti. Ancak Ermenistan buna yanaşmadı. Maalesef bu komisyon kurulamadığı için çalışamıyor’’ dedi

Tüm Türkiye ve dünyanın gözünün Fransa Parlamantosu'nda olduğunu bildiren Arınç, yanlışlığın bir şekilde ortaya çıkmasını istediklerini ifade etti.

Fransa’nın yaptığı girişimin diğer Avrupa ülkelerinde de yapılmak istendiğini dile getiren Bülent Arınç, bu girişimlerin başarısızlığa uğradığını örnek olarak da İngiltere’de bu kanunun çıkarılamamasını gösterdi.

Arınç, Avrupa’daki Türklerin Paris'te Fransa’nın çıkarmak istediği yasayı protesto etmelerini bazı haber ajanslarının görmezden geldiğini ve sanki hiç olmamış gibi davrandıklarını vurgulayarak, bu durumun kendisini üzdüğünü kaydetti.

Teröre ne kadar düşmansak, Kürt halkına o kadar dostuz"

Bülent Arınç, "Teröre ne kadar düşmansak, Kürt halkına o kadar dostuz" dedi.

Arınç, Avrupa Konseyi'nde düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin Türkiye'deki Kürt sorunu ve tutuklu gazeteciler ile ilgili sorusu üzerine, "Türkiye'de terör vardır, terör örgütü vardır, dolaylı ve doğrudan bağlantıları vardır. Eylem yapmakta kan dökmektedirler. Bu örgüte karşı yasal tedbirler almamız güvenliği sağlamamız fevkalade önemlidir. Teröre ne kadar düşmansak, Kürt halkına o kadar dostuz. Onu kucaklayacağız, terörizme karşı mücadele edeceğiz. Herkes benim söylediğimi çok iyi anladı" dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2012, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER