Arınç'ın bu ili öyle bir anlattı ki!

Başbakan Yardımcısı Arınç:''Mardin'de her dinin mensubu binlerce yıldır barış içinde yaşıyor, hiç kavga etmiyorlar, birbirlerini çekememezlik yapmıyorlar'' dedi.

Arınç'ın bu ili öyle bir anlattı ki!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Mardin'de her dinin mensubu binlerce yıldır barış içinde yaşıyor, hiç kavga etmiyorlar, birbirlerini çekememezlik yapmıyorlar'' dedi.

Adnan Avuka'nın Merinos Sergi Salonu'nda düzenlenen ''Mardin'' isimli resim sergisinin açılışına katılan Arınç, Adnan Avuka'yı daha önceden gazeteci kimliği ile tanıdığını ifade ederek, ''Kendisi çok iyi bir gazetecidir. Daha çok bu kimliği ile biliyordum. Fakat hikayesini dinleyince iyi bir sporcu, eşi hanımefendiyi kürsüye çağırınca iyi bir beyefendi, öğretmeninin elini öpünce ne kadar saygılı ve alicenap olduğunu görmüş oldum. Kendisini kutluyorum'' diye konuştu.

Mardin'in medeniyetler beşiği olduğunu dile getiren Arınç, şunları söyledi:

''7 ayrı dinin, 7 ayrı dilin canlı olarak yaşadığı, bir arada yaşamanın en güzel örneklerinin verildiği, en büyük tarihi eserlere sahip olan barışın, dostluğun, hoşgörünün başşehri olan Mardin'in tanıtılmasını hepimiz arzu ettik''

''Herkesin Mardin'i görmesi lazım'' diyen Arınç, ''Süryani kiliseleri var, Katolik kiliseleri var, şüphesiz fazlasıyla camileri var. Her dinin mensubu binlerce yıldır yıldır barış içinde yaşıyor, hiç kavga etmiyorlar, birbirlerini çekememezlik yapmıyorlar. Çok şükür medreseleriyle, camileriyle, külliyeleriyle, imaretiyle Mardin'in her sokağında büyük bir medeniyetin izlerine rastlayabilirsiniz'' ifadelerini kullandı.

Başbakan yardımcısı Arınç, Mardin'deki insanların kendi inançlarında ne kadar özgürse, başka inançlara da o kadar saygılı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Giderseniz hepiniz görürsünüz, bir Ramazan gününde, iftar vaktinde farklı dinin mensuplarının Müslüman kardeşlerine ne kadar hoşgörülü olduğunu. Mardin, dostluğun başşehridir, elbette görülmesi gerekir. Son yıllarda Dünya'da tanındı. Artık uçaklar gelip gidiyor, İngiltere'den, Avrupa'dan ve pek çok ülkeden ziyaretler yapıyorlar.''

Arınç ve beraberindekiler, konuşmaların ardından Mardin ve ilçelerinin fotoğraflarının bulunduğu sergiyi gezdi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Muradiye Mahallesi'nde bulunan Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2011, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER