Ata: Güvenlik güçleri sınır tanımıyor

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, demokratik ülkeler için vazgeçilmez bir evrensel insan hakkı olan yaşama hakkına karşı güvenlik güçlerinin sınır tanımadan saldırdığını ileri sürdü.

Ata: Güvenlik güçleri sınır tanımıyor

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Ata, Muğla Üniversitesi öğrencisi Şerzan Kurt'un, 12 Mayıs 2010'da gerçekleşen olaylarda polis memuru Gültekin Şahin'in silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirmesinin ardından ailesi tarafından açılan tazminat davasına İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği yanıtta, ''kusurun tamamen Şerzan Kurt'a ait olduğu, hukuka aykırı davranmanın hiçbir mazeretinin oladığının'' ifade edildiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığının aynı yaklaşımı, farklı dava ve olaylarda da gösterdiğini anlatan Ata, İçişleri Bakanlığının ''Benim polisim gücünü bizzat benden alarak ne evrensel ne de yerel hiçbir hukuk kuralına bağlı kalmadan gerekli gördüğü müdahaleyi yapabilir'' mesajını verdiğini iddia etti.

''Demokratik ülkeler için vazgeçilmez bir evrensel insan hakkı olan yaşama hakkına karşı güvenlik güçleri, sınır tanımadan saldırmaktadır'' diyen Ata, şu ifadeleri kullandı:

''Yargı kurumları da makul süre içinde olayı aydınlatan, kamu vicdanını rahatlatan bir karara imza atmamaktadırlar. Yürütme organının bir üyesi olan İçişleri Bakanlığının kendisini yargı erkinin yerine koyarak karar vermesi, hukuk devleti ve demokrasiyle bağdaşmadığı gibi totaliter, baskıcı bir zihniyetin yansımasıdır. Demokrasi ve insan haklarından yana olan ülkedeki tüm güçlerin bu hukuksuzluğa karşı ortak mücadele vermesi çağrısında bulunuyoruz.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2011, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER