Atina yangın için Türkiye'den davacı

Yunanistan, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın söylediği iddia edilen “Orman misillemesi” sözlerini “delil” göstererek, Türkiye aleyhine Avrupa Adalet Divanı’na suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Atina yangın için Türkiye'den davacı

Yorgo Kırbaki'nin haberi

Yunanistan’ın Zaharo Belediyesi, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın söylediği iddia edilen “Orman misillemesi” sözlerini “delil” göstererek, Türkiye aleyhine Avrupa Adalet Divanı’na suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Türkiye, söndürme uçağı gönderdiği 2007 Mora yangınından bile sorumlu tutuluyor. ESKİ Başbakanlardan Mesut Yılmaz’a atfedilen Tansu Çiller başbakanlığı döneminde (1995-1997) “Yunanistan’a orman misillemesi” sözleri yüzünden, 2007 yılında 65 kişinin hayatını kaybettiği ve 2 milyon dönümden fazla arazinin yandığı Mora Yarımadası’ndaki büyük yangının bile sorumlusu Türkiye olarak gösterildi. Ilia bölgesinin Zaharo Belediyesi, Türkiye aleyhinde Avrupa Adalet Divanı’na suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Belediye meclisi, Yılmaz’a maledilen sözleri “delil” olarak göstermeyi kararlaştırdı. Mora’daki yangında Ilia bölgesinde 36 kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye, Yunanistan’a yangın sondürme uçağının yanısıra insani yardım da göndermişti.

Tepki dinmiyor

Bu arada, Yılmaz’a maledilen açıklamaya tepkiler Yunanistan’da dinmek bilmiyor. Emekli Koramiral Yanis Teofanidis 1994 yılında Londra’da askeri ateşe iken, Türkiye’nin Rodos, Girit, Sisam ve İstanköy adalarında kundaklama eylemlerinde bulunmaları için İngiltere’de yaşayan bazı Türkleri görevlendireceğine dair Atina’ya istihbarat gönderdiğini söyledi.

Katimerini gazetesi ise 1998 yılında bir Avrupa ülkesinin arabulucuğu ile MİT ve Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanlarının bir Orta Avrupa ülkesi başkentinde görüştüklerini yazdı. Gazete bu görüşmede “Yunanistan’daki orman yangınları ve PKK’ya Yunan desteği”nin gündeme geldiğini, ancak hiçbir sonuç alınamadığını belirtti.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2012, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER