Bağış'a göre AB sürecinin en büyük engeli

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bağış'a göre AB sürecinin en büyük engeli

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği (AB) sürecinde en büyük engelin ön yargılar olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Ortaköy Ofisinde gerçekleşen ‘AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması’yla ilgili basın toplantısına katılan Bakan Egemen Bağış, konuşmasına tüm eğitimcilerin öğretmenler gününü kutlayarak başladı.

AB süreciyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bağış, 3 yıldır bu görevi yaptığını belirterek, “Türkiye’nin AB sürecindeki en büyük engel önyargılardır. Onu da ancak iletişimle çözebiliriz. Onu da ancak doğruları paylaşarak çözebiliriz. Hepimiz de kendi hayatımızdan da biliriz. Tanımadığımız kişilerle ilgili önyargılarımız, şüphelerimiz, korkularımız olabilir.” ifadelerini kullandı.

İletişimle beraber diyalogun da önemine değinen Bağış, “Mevlana’nın çok önemli bir sözü var; ‘Ne kadar bilersen bil, anlatabileceklerin karşındakinin anlayabileceği kadardır.’ Biz de Türk-AB ilişkilerinde monologa son verip diyaloga geçmek istedik. Eskiden Avrupalılar söyler biz dinlerdik. Ama artık Avrupalılarla her şeyi çatır çatır müzakere edebiliyoruz. Bu da bir şeyi bize çok net ortaya koydu. Haklı olmak yetmiyor. Argümanlarınızın güçlü olması yetmiyor. Aynı zamanda güçlü olmanız lazım.” şeklinde konuştu.

AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması hakkında bilgi veren Bağış, klasmanı yapılan yarışmanın kendisine çok umut verdiğini dile getirdi. Bağış şunları söyledi: “Geçen yılın ödül alan eserlerini gördünüz. Gerçekten bizim göğsümüzü kabarttı. Bu ülkenin üniversite gençlerinin ortaya çıkardığı eserler, çok umut verici. Profesyonel piyar firmaları ile de çalışıyoruz ama gençlerimizin eserlerinin onlardan alt standartlarda olmadığını gördük.”

CİHAN

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2011, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER