Bakan Günay, adının verilmesine karşı çıktı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Antalya'nın Kumluca ilçesindeki tesise adının verilmesine karşı çıktı.

Bakan Günay, adının verilmesine karşı çıktı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya'nın Kumluca ilçesinde belediye tarafından yaptırılan ve kendi adını taşıyan sahil projesinde incelemelerde bulunarak, bu tesise isminin verilmesine ''itiraz ettiğini'' söyledi.

Bakan Ertuğrul Günay'ı Kumluca Belediyesi önünde Kumluca Kaymakamlığına vekalet eden Finike Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Omsak Koşar, Emniyet Müdürü Nail Çetinkaya ve daire amirleri karşıladı.

Günay ve beraberindekiler, buradan Kumluca Belediyesi tarafından yaptırılan Ertuğrul Günay Sahil Tesisleri'ne geçerek, buradaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kumluca'nın her geçen gün büyüdüğünü ve yeni tesislerin kurulduğunu belirten Günay, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. Sahil projesinin yapımıyla Kumluca'nın denizle buluşturulmasının planladığını anlatan Günay, kendisinin bölgeye her gelişinde ilçede farklı bir gelişmeyle karşılaştığını ve bundan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Bakan Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:

''Biz Kumluca'da önce Rhodiapolis Antik Kenti ile başladık çalışmalara. Kısa bir süre oldu kazı çalışmalarına başlanması, ancak gerçekten büyük gelişmeler katettik. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da güzellikler ortaya çıkacak. Ben Kumluca içinde gördüğüm güzelliklerden çok memnunum. Eşimle birlikte defalarca geçiyoruz. Her seferinde dikkatimizi çekiyor, burada çevredeki belediyelerin de rekabet edeceği çalışmalar oluyor. Kumluca geçmiş yıllarda, yapılaşması son derece kötü, ekonomisi iyi, ancak estetik açıdan beğenmediğimiz bir ilçeydi. Ancak son yıllarda bu imajı aştık. Bu sahil projesini duymuştum ama bu kadar denizle iç içe, güzel bir manzara ile karşılaşacağımı ummuyordum. Buradaki çalışmalar da çok kısa bir sürede inşallah yaz başına kadar peyzajıyla, çevre düzenlemesiyle tamamlanmış olacak ve halkın hizmetine sunulacak. Başkanımız, bu düzenlemelere benim adımı koymak gibi bir nezaket göstermiş, ben buna itiraz ediyorum. Biz bunları cebimizden yapmıyoruz. Devletin, milletin imkanlarıyla yapıyoruz, bir yere bir teşekkür plaketi asarsa, benim için yeterlidir. Ben buna yüksek sesle itiraz ediyorum.''
    
''Roma imparatoru değil, ama son Likya Kralı olmaya niyetliyim''

Bakan Günay'a ziyareti sırasında eşlik eden Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Rhodiapolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. İsa Kızgut da Günay'ın bu sözleri üzerine, geçmişte Roma İmparatorluğu döneminde, imparatorun bir şehri ziyaret edeceği zaman o şehirde imparator adına bir anıt, bir bina inşa edildiğini hatırlattı.

Kızgut, ''O tarihteki yapılan uygulamanın vergi indirim talebi, ekonomik destek gibi bazı sebepleri vardı. Biz biliyoruz ki sizin bunlara ihtiyacınız yok. Buraya sizin isminizin verilmesi tamamen bunlardan farklı. Sizin isim konusundaki itirazınız meclisten reddedilecektir'' dedi.

Ertuğrul Günay da ''Roma imparatoru değil ama son Likya Kralı olmaya niyetliyim'' diye espri yaptı.
    
''Işığın ülkesi''
    
Likya kentlerinin tarihte ''ışığın ülkesi'' diye bilindiğini anlatan Günay, bölge topraklarının son derece bereketli olduğuna işaret etti. Türkiye'nin narenciyesinin, sebzesinin bu topraklarda yetiştiğine değinin Günay, bu ürünlerin sadece Türkiye'de değil, büyük bir bölümünün de dünya ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti.

Günay, şöyle konuştu:
''Burada hem tarih var hem arkeoloji var hem de topraktaki bereketi kaynağa dönüştüren bir insan gayreti var. Biz de bütün bunların karşılığını vermeye çalışıyoruz. Seracılık çok zahmetli bir iş, ben biraz bu işi inceledim, dönümden 10 ton biraz iyi olursa, 20 ton ürün alınabiliyor. Ancak, son yıllardaki çalışmalarla bu oran 40 tona kadar çıkabiliyor. Tabii burada kaliteyi düşürmeden bu tekniklerle üretim yapmak. Kaliteli seracılık yaptığınız zaman da ürününüzü derhal dalında satma imkanı buluyorsunuz. Bu da üretime verdiğiniz emeğin karşılığını anında görmektir. Üretici açısından son derece güzel bir olaydır.''
    
Antalya'nın batısına yatırım

Kendisinin bakan olarak hizmet konusunda Türkiye'nin bir yerini, başka bir yerinden ayırt etme gibi bir lüksü olmadığını ifade eden Bakan Günay, nerede, hangi türlü hizmet yapılıyorsa, destek verdiklerini ve bundan sonra da vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Antalya'nın doğusunun turizm konusunda öne çıktığını anımsatan Günay, batısının ise kitle turizmi değil, bireysel ve daha doğal bir turizm yapısına sahip olduğunu anlattı. Bu konuda Antalya'nın batısında yapılacak her türlü yatırıma destek vereceklerini kaydeden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben Antalya'nın doğusunda turizme, altyapıya destek verirken, batıyı da ihmal etmiyorum. Çünkü batı, Türkiye'nin ve Antalya'nın geleceğini temsil ediyor. İleride bu bölge belki doğuda olduğu gibi binlerce yatağın olduğu gibi tesisler olmayacak, olmaması da lazım. Daha küçük, daha sınırlı turizm tesisleri olacak. Ama inanın bana, doğudan daha fazla gelir elde edilebilecek. Biz kendimizi bu vizyona hazırlıyoruz. Biz bunları milletin sayesinde, milletin sağlamış olduğu siyasi istikrar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Allah milletimizin gücüne güç katsın, biz de o imkanlarla milletimize en iyi, en güzel hizmetleri yapmaya devam edelim.''

Konuşmaların ardından Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın eşi Gülten Günay'a, üzerinde ''Kale Kule'' figürü bulunan seramik çay seti ve Kumluca'nın tanıtıldığı kitaplar hediye etti.

Bakan Ertuğrul Günay da Belediye Başkanı Çetinkaya'ya 2011 yılının İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy yılı olması dolayısıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy kitabı verdi.

Bakan Günay ve beraberindekiler daha sonra Finike ve Demre ilçelerinde incelemelerde bulunmak üzere Kumluca'dan ayrıldı

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER