‘Başkan sözcüsü mü?’

Kılıçdaroğlu, “Bu karar, demokrasiden yana bir karar mı olacak göreceğiz” dedi

‘Başkan sözcüsü mü?’
CHP lideri Çiçek’e çağrısını yineledi: “TBMM Başkanı komisyon başkanını, grup başkanvekillerini dinleyerek ve tutanakları gözden geçirerek kararını vermek durumundadır”. Kılıçdaroğlu, “Bu karar, demokrasiden yana bir karar mı olacak göreceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kesintili ve kademeli eğitim teklifi “TBMM Başkanı, komisyonları denetleme görevinin gereği olarak, komisyon başkanını, grup başkanvekillerini dinleyerek ve tutanakları gözden geçirerek kararını vermek durumundadır” dedi.

Kılıçdaroğlu, OSİAD’ın Genel Kurulu’na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu TBMM Milli Eğitim Komisyonu çalışmaları için “Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis Başkanı’nın metni iade etmesine ilişkin bir yetkisinin olmadığını söyledi. Sizin de iç tüzüğe aykırılık iddialarınız sürüyor. Bununla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?” sorusu üzerkine şunları söyledi:

Çiçek’in büyük görevi

“4+4+4 ile ilgili Sayın Cemil Çiçek’in üzerine düşen büyük bir görev var. Komisyon çalışmamıştır. Teklif Komisyon’dan çalınmıştır. Gizli kapaklı iş olmaz, tartışma olmamıştır. Sadece kaba şiddet uygulanmıştır. Milletvekillerimiz bu süre içinde tekmelenmiş, yerlerde dövülmüştür. Kaba kuvvetin egemen olduğu bir ortamda zaten görüşme olmaz. TBMM Başkanı’nın komisyonları denetleme görevi vardır. Denetleme görevinin gereğini komisyon başkanını çağırarak, onu dinleyerek, grup başkanvekillerini çağırarak, onları dinleyerek ve tutanakları gözden geçirerek kararını vermek durumundadır. Sağlıklı bir komisyon çalışması bekliyorsak bunu sağlamak zorunda olan da TBMM Başkanı’dır. Sayın Başkan’a büyük görev düşmektedir.”

‘Kimden yanasın’

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in vereceği kararı sabırla beklediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu karar demokrasiden yana bir karar mı olacak yoksa bir kişinin egemenliğinin gereği olarak mı, TBMM Başkanı o kişinin sözcüsü mü olacak? Bunu hep beraber göreceğiz ve tanığı olacağız” dedi.

‘Oraya ne diye gireceğiz?’

Kılıçdaroğlu, Suriye’den gelenler nedeniyle tampon bölge kurulmasına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine de şöyle

konuştu:

“Tampon bölge nerede kurulacak. Suriye topraklarında mı? Biz Suriye topraklarına ne diye gireceğiz? Yarın bir başka ülke gelip Türkiye topraklarına tampon bölge kurarsa, ‘Siz zamanında Suriye’de yaptınız şimdi sıra Türkiye’ye geldi’ diye bir soru gelirse nasıl yanıt vereceğiz? Suriye konusunda Batı’nın egemen güçlerinin Ortadoğu’daki taşeronluğunu Türkiye yapmamalıdır, yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir devlettir, ulusal kurtuluş savaşı sonunda kurulmuştur. Bir ülkenin taşeronluğunu yapan hükümet, Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmamaktadır. Bu konuda hükümetin kamuoyuna çok daha net yanıtlar vermesi lazım.”
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2012, 23:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER