Başkanlık seçiminde ilk tur heyecanı

İsmet Yılmaz, Deniz Baykal, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Dengir Mir Mehmet Fırat bugün gerçekleştirilecek oylamada TBMM Başkanı olmak için yarışacak.

Başkanlık seçiminde ilk tur heyecanı

 TBMM bugün başkanını seçmek için toplanacak. Saat 15.00’te başlayacak oylamada AK Parti’den Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP’den Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP’den İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’den Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat Meclis Başkanlığı için yarışacak.

 

İlk turda sonuç alınamaması durumunda, ikinci tur yine bugün içerisinde Meclis Başkanlık Divanı’nın belirleyeceği süre sonunda gerçekleştirilecek.

 

Deniz Baykal oy kullanamayacak

 

Deniz Baykal geçici Meclis Başkanı olarak oturumu yöneteceğinden oy kullanamayacak.

 

Dört turdan oluşan Meclis Başkanlığı seçimi için ilk iki turda adayların 367 ya da üçüncü turda 276 çoğunluğu sağlamasını zorunlu kılıyor. Seçimin dördüncü tura kalması halinde ise üçüncü turda en çok oy alan iki aday yarışıyor, en fazla oyu alan 'Meclis Başkanı' sıfatını kazanıyor.

 

Meclis’te milletvekili sayıları

 

7 Haziran’da yapılan Genel Seçim sonucunda AK Parti 258, CHP 132, MHP ve HDP de 80 milletvekili çıkardı. Haberin Nabzı Gazetesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER