BBP'li Destici: Sivil bir anayasa şart

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ''Herkesin kendini içinde bulacağı, bireysel hak ve özgürlüklerin verildiği, sivil bir anayasanın mutlaka yapılması lazım'' dedi.

BBP'li Destici: Sivil bir anayasa şart

Diyarbakır'da bulunan Destici, il binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin birliğinin, beraberliğinin bozulmasına, bölünmesine izin vermeyeceklerini belirterek, Türkiye'nin sadece 75 milyonun kendisinden sorumlu olduğu bir ülke değil, Türk-İslam coğrafyasındaki bütün mazlum milletlerin gözünün de Türkiye'de olduğunu söyledi.

Emperyalist güçlerin de bunu bildiğini ifade eden Destici, şöyle konuştu:

''Türkiye bu terör belasından kurtulursa, ekonomik bağımsızlığa ulaşırsa, buralara daha güçlü bir şekilde elini uzatacak ve dolayısıyla ne ABD ne İsrail ne de AB'nin önde gelen ülkeleri, istedikleri gibi bu coğrafyada at koşturamayacaklar ve dünyayı sömüremeyecekler. Bugün Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı terör, tamamen emperyalist güçlerin maşası halindedir. Benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi veya onların haklarını arayan, bir örgüt değildir. Biz Allah'ın emriyle birbirine bağlanmış olan kardeşlerimizin, Kürt kardeşlerimizin sözcüsü, temsilcisi olmayacağız da ateist olan, Zerdüşt inancına sahip olan insanlar mı bu bölgedeki Müslüman kardeşlerimizin temsilcisi olacaklar. Dolayısıyla bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Zaten kardeşlerimizin de böyle bir talebi yok. Fakat ne yazık ki ülkeyi idare edenler, 27 yıldır bunu göremediler. Bu bölge hala Türkiye'nin en işsiz bölgesi. Bu bölge hala Türkiye'nin en eğitimsiz, gelir dağılımından en az pay alan bölgesi. Bunlara bir çare üretemediler.''

-''Beraber yaşayacağız''-

Destici, Türkiye'nin her bölgesinde zulüm olduğunu, ancak bu bölgede daha insanlık, hukuk dışı uygulamaların yapıldığını savunarak, böylece milletin devletinden soğutulduğunu kaydetti.

Bu soğutmayı yapanlarla, bugün o emperyalist güçlerin maşası olan teröristlerin aynı kaynaktan beslendiklerini, aynı yerden emir aldıklarını tahmin etmenin sürpriz olmadığını belirten Destici, şöyle devam etti:

''Biz bunu biliyoruz ve dolayısıyla biz biriz, beraberiz. Bu ülkenin birliğini ve beraberliğini de kimseye bozdurmayacağız. Bir mitingde bunun sözcülerinden bir tanesi diyor ki, 'artık Kürtler Kürdistan'da özgür yaşayacak, biz de bunu göreceğiz' bu ülkeyi bölmek demektir. Sen 'Kürdistan' dersen öteki de 'Türkistan' der. Biz kız alıp kız vermişiz, etle tırnak olmuşuz, sen nasıl ayrıştıracaksın. Dolayısıyla biz hepimiz bir milletimiz. Zaten bizim büyüklüğümüz de birliğimizden geliyor. Biz parçalandığımız, bölündüğümüz zaman bizi Irak'tan, Suriye'den, Pakistan'dan, Yunanistan'dan beter ederler. Balkanlar'dan da beter oluruz. Biz bir arada bir ve beraber yaşayacağız. Bu dış destekli terör örgütüne hep birlikte karşı çıkacağız. Tabii ki bireysel hak ve özgürlükler önündeki engellerin hepsi kaldırılsın. Biz zaten bunları savunuyoruz. Güvenliği sağlansın, bireysel hak ve özgürlükler verilsin, bölge kalkındırılsın. Bizim isteğimiz bu, buradaki samimimi vatandaşlarımızın da istediği bu. Demokrasilerde her düşüncenin olması lazım. Sivil anayasa, yeni anayasa bizim beklentimiz, özlemimiz. Ama maalesef meclisteki partiler bu konuda samimi değiller. Çünkü işlerine gelmiyor. Çıkarttıkları anda kendi iktidarlarının biteceğini biliyorlar. Herkesin kendisini içinde bulacağı, bireysel hak ve özgürlüklerin verildiği sivil bir anayasanın mutlaka yapılması lazım.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2011, 18:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER