BDP'li Kışanak: Bu bir katliamdır

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Şırnak’ın Uludere ilçesinde sınırdan geçerken savaş uçaklarının açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 36 vatandaşın ölümünü, 'katliam' olarak niteledi.

BDP'li Kışanak: Bu bir katliamdır

Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile birlikte BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Kışanak, yaşanan olaya kimsenin 'yanlışlıkla oldu' diyemeyeceğini savundu. Kışanak, “Köyümüzde bir katliam yaşanmıştır. Bize yanlışlıkta oldu demeye kalkışmayın. Bu ülkenin savaş uçakları bu ülkenin 50 kişilik vatandaşlarını imha etmek için 4 tanesi bombalamıştır. Bu insanlık ve savaş suçudur.

Bu ülkenin topraklarını böylesine pervasızca bombalayarak ve kendi vatandaşını böyle parçalayarak savaş kurallarını bile ayaklar altına almıştır. Yanlışlıkla zan etmeye kalkışanlar insanlıktan utansınlar. Başbakan deyimiyle ‘ Velev ki onlar teröristi’, imha etmen mi gerekiyordu. Zaten yaptıkları budur bizim tepemize bombalar yağdırıyorlar. Savaş uçakları semalardan inmiyor. Bu savaş hükmünü bile ayaklar altına alıyor. Bu dram ve vahşet karşısında acımızı dile getirecek kelime bulamıyoruz. Arkadaşlarımız dün geceden beri ceset topluyorlar.” diye konuştu.

Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise şunları söyledi: “Bugün geceden beri olayın yanında anında bütün bilgileri alıyoruz. Başbakan ve bakanların özel kalemlerini aradım ama şu ana kadar dönen olmadı. İçişleri Bakanı özel kalemini aradım istirahatlıymış. Şu ana kadar dönen olmadı. Böylesi durumlarda değil içişleri bakanları hükümetler bile istifa ediyor. Maalesef şu ana kadar olay yerine giden resmi bir kişi olmadı."

CİHAN

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2011, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER