Bozdağ: En büyük görev dini liderlerde

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İslam ile terörü yan yana getirenlere ve islamofobiyi pompalayanlara karşı İslamı doğru anlatmada en büyük görevinin dini liderlere düştüğünü söyledi.

Bozdağ: En büyük görev dini liderlerde

Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilen ''II. Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Zirvesi''nde konuşan Bozdağ, Afrika kıtasının yeraltı kaynakları ve doğal zenginlikleriyle büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığını belirterek, Afrika'nın, sıkıntıya düşen Allah Resulü sevenlerine kapısını ilk açan olduğunu söyledi.

Bozdağ, İslamiyetin Afrika'da yayılamaya başlamasıyla bölgede yeni bir sayfa açıldığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Müslümanlar, İslamiyetin evrensel mesajlarını hak, adalet ve hoşgörüye dayalı değerlerini Afrika'ya taşıyarak, bu kıtayı aydınlatmıştır. Afrikalı Müslümanlar, eğitim, bilim, kültür, sanat ve mimari gibi alanlarda yaptıklarıyla İslam medeniyetinin gelişmesine büyük katkıda bulunmuşlardır. Farklı din ve inanç gruplarıyla birlikte yaşama kültürünün en önemli örneklerini sergilemişlerdir. Afrika kıtasının medeniyet tarihindeki yeri yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Afrika kıtasının zenginlikleri, sömürge ülkelerin iştahını kabartmış, büyük medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafya işgal edilmiş, kaynakları sömürülmüştür.''

Bozdağ, kıtanın ayrıca büyük acılara da sahne olduğunu belirterek, ''Batı merkezli bakış açısı ile tarih yazımı bölge ve insanı hakkında olumsuz imajlar inşa etmiştir. Bugün geldiğimiz noktada bölgede Müslüman ülkelerin öncülük yaptığı bir uyanışı mutlulukla görmekteyiz'' dedi.

Türkiye olarak bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

''Bölgedeki Müslüman ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmeye büyük özen gösteriyoruz. Bu amaçla Türkiye, 2005 yılını 'Afrika yılı' ilan etti. Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Zirvesi'nin bir benzeri 2006 yılında gerçekleşti. Afrika kıtası ile her alanda ilişkilerimiz geliştirmek için 2008'de ortak bir gelecek için dayanışma ve işbirliği ana teması ile çok sayıda devlet ve hükümet başkanının katıldığı 1. Türkiye Afrika İşbirliği Toplantısı'nı gerçekleştirdik. Afrika'ya daha yakın olmak ve ilişkilerimizi sıcak tutmak için çok sayıda yeni büyükelçilik ve temsilcilikler açtık.''

-Afrika'ya farklı bakış-

Bozdağ, Türkiye-Afrika ilişkilerinin uzun bir geçmişi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sayın Başbakanımızın da belirttiği gibi biz Osmanlı'nın mirası olarak Afrika'ya çok farklı bakıyoruz. Afrika Müslümanlarını kendimizden faklı görmüyoruz. Afrika üzüldüğünde biz de üzülüyor, sevindiğinde seviniyoruz. Sayın Başbakanımızın, milletimizin Afrika halklarına olan sevgisini göstermek amacıyla Somali'ye yardım kampanyası başlatması, bizatihi oraya giderek insanlarla hem hal olması, Somalili kardeşlerimizin dramını bütün dünyaya göstererek, dünyaya Somaliler'in hak ve özgürlüklerini hatırlatması, bölgeye duyulan hassasiyetin en önemli göstergesidir.''

Bozdağ, hem Türkiye'nin, hem de Afrika Müslümanlarının bölgesel ve küresel problemlere çözümler bulması konusunda sorumlulukları olduğunu vurgulayarak, bu sorumlulukların yerine getirilmesinde inanç önderlerine büyük görevler düştüğünü söyledi.

Manevi liderlere düşen görevlere dikkati çeken Bozdağ, ''İslam ile terörü yan yana getirenlere ve islamofobiyi pompalayanlara karşı barış, kardeşlik hoşgörü, eşitlik, adalet, hak ve hakikat dini olan İslamı doğru anlatmak konusunda en büyük görev dini liderle düşmektedir. Bu konuda da duyarlılığınızın artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum'' diye konuştu.

Bozdağ, değişen dünyada toplumlar arasında köprüler kurulması gerektiğine vurgu yaparak, Müslüman ülkelerin arasında güçlü bir işbirliği kurulmasının bölge açısından büyük önem taşıdığını ve Türkiye olarak, her zaman Afrika'daki Müslüman ülkelerinin yanında olacaklarını vurguladı.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2011, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER