Bozdağ: Yeni Anayasa darbe ruhunu ortadan kaldırır

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yapılacak yeni anayasa ile darbe ruhunun bir kenara konulacağını söyledi.

Bozdağ: Yeni Anayasa darbe ruhunu ortadan kaldırır

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis’teki Anayasa Komisyonu'nun yeni anayasa çalışmalarının, milletin beklentisi doğrultusunda sonuçlandırılmasını istedi. Mevcut anayasanın demokratikleşmesinin mümkün olmadığını belirten Bozdağ, “Anayasa’daki darbe ruhu ancak yepyeni, milletin istediği anayasa yaparsak bir kenara konulur.” dedi.

Somali ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Bozdağ, yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yeni anayasa çalışmalarının Meclis’in çatısı altında devam ettiğini dile getiren Bozdağ, Uzlaşma Komisyonu’nun partilerden gelen üyelerle derleme çalışması yapacağını ifade etti.

Türkiye’deki bütün STK’lara üniversitelere görüş almak üzere müracaatlar yapıldığını ifade eden Bozdağ, “Değerlendirmesi ve raporlanması devam ediyor. Olumlu hava umarız devam eder. Türkiye yeni Anayasayla yeni yolunu alır. Mevcut anayasanın 21. yüzyılın gerçekleriyle bağdaşmayan pek çok hükmü var. Değiştirilerek de düzeltilme imkânı yok. Ne kadar yontarak demokratikleşme yaparsanız yapın insan haklarını korunaklı hale getirirseniz getirin bu anayasanın demokratikleşmesi mümkün değil. Darbe ruhu ancak bu anayasa kenara konulup yeni, yepyeni milletin istediği anayasayla yaparsak olur.” değerlendirmesi yaptı.

Anayasaya rıza göstermeyen partilerin milletten gelen dalga karşısında duramadıklarını ve anayasa çalışmalarına katıldıklarını ifade eden Bozdağ, “Bu anayasanın yapılması konusunda komisyona herkes geldi. Umarım bu komisyon çalışmaları milletin talimatı doğrultusunda neticelenir. Cumhuriyetin 100. yılında modern bir anayasayla milletin istekleri doğrultusunda yapılmış anayasayla karşılarsak iyi olur.” temennisinde bulundu.

500 SOMALİLİ ÖĞRENCİ TÜRKİYE’DE OKUYACAK

Somali ziyaretini de değerlendiren Bozdağ, Somali’de yapılan hizmetlere bütçeden tek kuruş harcamadıklarını, tesislerin hepsinin Anadolu insanın gönlünden verdiği paralarla hayata geçtiğini belirtti.

Somali’nin geleceği için Türkiye’ye 500 tane yüksek öğretim öğrencisi getireceklerini belirten Bozdağ, “Bunlar ihtiyaç olan alanlarda eğitim görecekler. Ondan sonra Somali’yi hizmet edecekler. Türkiye Somali arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı verecekler.” dedi.

CİHAN

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2011, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER