Çağlayan, Erbil ve Süleymaniye'ye gidecek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 17-18 Ocak 2012 tarihlerinde Irak’ın Kuzey Bölgesine, Erbil ve Süleymaniye şehirlerini kapsayan resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Çağlayan, Erbil ve Süleymaniye'ye gidecek

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanı Çağlayan, 17-18 Ocak tarihlerinde Irak’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Sözkonusu ziyaret ile eş zamanlı olarak, Türkiye ile Irak arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği imkânlarının geliştirilmesi ve Türk firmalarının dış pazar paylarında artış sağlanması amacıyla, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından bir Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı da düzenlenecek.

Girişimcilere potansiyel iş fırsatları sunan Irak ve Kuzey Irak’ta, Türk firmalarının ve ürünlerinin pazar payının arttırılması ve ülkeye yönelik yeni ihracat ve müteahhitlik imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu Heyete çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 100’e yakın firma katılacak.

Ziyaret kapsamında 18 Ocak 2012 tarihinde Erbil ve Süleymaniye’de, her iki ülke iş çevrelerinin katılımıyla, iki ülke iş ve yatırım ortamlarının tanıtılacağı, yatırım projelerinin anlatılacağı “İş Forumları” düzenlenecek. Bu kapsamda firmalarımız Kuzey Iraklı işadamları ile bir araya getirilerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesi fırsatı da sağlanacak.

-BARZANİ İLE DE GÖRÜŞÜLECEK-

Söz konusu Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı çerçevesinde Türkiye’den ve Kuzey Irak’tan üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenecek İş Forumlarının yanı sıra, Türk ve Kuzey Iraklı girişimciler arasında iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. Sözkonusu ziyaret gerek anılan pazara girmek isteyen gerek pazar paylarını daha da arttırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir fırsat oluşturacak.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ziyaretin Erbil bölümünde, Kuzey Irak Yerel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek ve ayrıca Erbil İş Forumu’nun açılış oturumuna iştirak ederek, anılan organizasyonun açılış konuşmasını yapacak.

Ziyaretin Süleymaniye ayağında ise Bakan Çağlayan, bu bölgede yerleşik Türk işadamları ile temaslar yapacak, bir dizi açılış töreni ve Süleymaniye İş Forumu’nun açılışını gerçekleştirecek.

-IRAK’LA TİCARET HACMİ YÜZDE 50 ARTTI-

Kuzey Irak’ın Türk işadamları açısından her zaman öncelikli bir ticari üs olduğunun ve özellikle taahhütler alanında yapılacak yatırımlar açısından önemli bir çekim merkezi haline geldiğinin ifade edildiği açıklamada, “Jeo-stratejik önemi, bünyesinde kayda değer enerji kaynakları barındırması, ticaret merkezlerine yakınlığı, tarihsel ve ticari mirası Kuzey Irak’ı son derece önemli bir ticaret merkezi yapmaktadır” denildi.

Öte yandan, Türkiye ile Irak arasındaki ikili ticaret hacmi, 2011 yılının ilk on bir aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50’lik bir artışla 9.7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Bu çerçevede, Türkiye-Irak ikili ticaret hacmi 2011 yılı sonunda rekor bir seviye olan 11 milyar dolar sınırına dayandı. Bu ticaretin yüzde 70’inden fazlası Kuzey Irak ile Türkiye arasında gerçekleşti.

Ayrıca, 2010 yılı sonunda Türkiye’nin Irak’a yaptığı ihracat 6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2011 yılının ilk 11 aylık döneminde ise Türkiye’nin ihracatı, 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 39’luk bir artışla 7.4 milyar dolara ulaştı.

2011 yılına ait henüz kesinleşmemiş istatistiklere göre, Türkiye’den Irak’a yapılan ihracat 8.2 milyar dolara ulaşmış olup, Irak Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke konumunda.

Diğer taraftan, Irak pazarında 1975 yılından bugüne kadar 300’e yakın Türk müteahhitlik firması tarafından 634 proje üstlenilmiş olup, söz konusu işlerin toplam değeri 12.5 milyar dolar oldu. 2011 yılında üstlenilen proje tutarı ise 2.4 milyar dolar. Bu çerçevede, Irak toplam proje bedeli bakımından Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında en fazla iş üstlendikleri Ortadoğu’da birinci, dünya genelindeki beşinci ülke konumunda. Bu projelerin yüzde 70’inden fazlası Kuzey Irak’ta gerçekleşti.. Önümüzdeki dönemde, Kuzey Irak’ta toplu konut, okul, hastane ve enerji projeleri başta olmak üzere, çok sayıda altyapı ve üstyapı projeleri gerçekleştirilecek.

ANKA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2012, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER