Canikli, CHP'yi eleştirdi

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP tarafından Meclis kürsüsünün işgal edildiğini belirterek, "Şiddet, kaba kuvvet konularak kürsü CHP milletvekilleri tarafından işgal edilmiştir. Slogan atıyorlar, 80 öncesinde çok sık bildiğimiz o manzaralar TBMM Genel Kurulu'nda maalesef bunları izliyoruz" dedi.

Canikli, CHP'yi eleştirdi

Ankara- AKP Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ayşe Nur Bahçekapılı, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek CHP'nin eylemini eleştirdi.

CHP tarafından kürsünün işgal edildiğini ifade eden Canikli, "Meclis çalıştırılamaz hale getirildi. Şiddet, kaba kuvvet konularak kürsü CHP milletvekilleri tarafından işgal edilmiştir. İlk defa böyle bir şey oluyor. TBMM'de kürsü işgal altında kaldı. Bu militanvari bir tavırdır. Bu kaba kuvvettir, bu şiddettir" dedi.

"Meclis'i çalıştıracağız"

Meclis'i çalıştıracaklarını vurgulayan Canikli, "Geç De olsa çalıştırmaya devam edeceğiz" dedi.

Kürsünün fiziki olarak işgal altında olduğunu ifade eden Canikli, "Bu durumun giderilmesi bildiğimiz genel kurallar çerçevesinde yapılamıyor yani genel kolluklar vasıtasıyla olmuyor. Bizim Meclis'in kendine göre kuralları var. Sabrımızla, irademizle, CHP'nin bu işgalci tavrını, illegal yaklaşımını, yasadışı tavrını kararlılığımızla ortadan kaldıracağız. CHP bu şekildeki işgalci tavrıyla militarist bir yaklaşım içerisinde" dedi.

Bir basın mensubunun, "Görüşmeler devam edecek mi, teklifin rafa kaldırılması, geri çekilmesi söz konusu mu?" sorusuna Canikli, dayatmaya prim verilmeyeceğini belirterek, "Böyle bir yaklaşıma eğer çektiğimiz takdirde böyle bir tavra prim vermek anlamına gelir. Bundan sonra yol olur. Yasa dışılığa prim verilmiş olur" dedi.

Bir basın mensubunun, "2001'deki tüzük değişikliği görüşmelerinde bir cana mal oldu" hatırlatması üzerine Canikli, "Hiç kimse böyle bir olayın olmasını arzu etmez. Bu başka bir şey. İlk defa böyle bir şey gerçekleşiyor. Bu da CHP tarafından yapılıyor. Slogan atıyorlar, 80 öncesinde çok sık bildiğimiz o manzaralar TBMM Genel Kurulu'nda maalesef bunları izliyoruz" dedi.

"Sabaha kadar devam edecek mi?"

"Başbakan'ın haberi var mı?"
sorusuna Canikli, gelişmelerden Başbakan'ın haberdar olduğunu söyledi.

"Sabaha kadar devam edecek mi?" sorusuna da Canikli, "Biz çalışmaya devam edeceğiz zaten bitime kadar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2012, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER