'Cesetleri oraya gömecek kadar pervasızlar'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, terör ve şiddet olaylarının incelenmesi amacıyla kurulan alt komisyon, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Üsterci'yi dinledi.

'Cesetleri oraya gömecek kadar pervasızlar'

Üsterci'nin özgeçmişini okurken 12 yıl cezaevinde kaldığını belirten Komisyon Başkanı Naci Bostancı, kendisinin de 1 yıl cezaevinde yattığını söyledi.

Sunumunda, insanların çok büyük insan hakları ihlallerine uğradıklarını ve bunun sonucunda travmalar yaşadıklarını ifade eden Coşkun Üsterci, bu travmayla baş etmek için öncelikle hakikatin ortaya çıkması gerektiğini vurguladı. Üsterci, insanların kayıp olan yakınının cesedini alıp gömemesi ve arkasından yasını yaşamamasının çok ağır travmatik sonuçlara neden olduğunu anlattı.

Üsterci, devletin insan hakları ihlallerini kayda alan bir çalışma yapmadığını savunarak, 1990'lı yılların başlarının, yaşam hakkı ihlallerinin yoğun olarak yaşandığı bir dönem olduğunu iddia etti. Üsterci, ''1992-1993-1994 yıllarında, faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, gözaltında ya da cezaevinde hayatını kaybetme var'' dedi.

-''Kontrgerilla ve harp yöntemlerine yönelince...''-

Zamanaşımı süresinin yaşam hakkı ihlallerine ilişkin suçlarda uygulanmaması gerektiğini ifade eden Üsterci, 1992-1993'teki faili meçhullere ilişkin dosyaların, eğer hemen soruşturulmazsa, zamanaşımı nedeniyle ortadan kalkacağını ileri sürdü. Üsterci, Susurluk Raporunda da 1990'lı yılların başına özel bir gönderme yapıldığını belirterek, ''Bu yıllarda neden arttığına baktığımızda, karşımıza Kürt sorunu çıkıyor. Devlet, kontrgerilla ve harp yöntemlerine yönelince ağır hak ihlalleri yaşanmaya başlıyor'' görüşünü savundu.

Üsterci, BM Kayıplar Sözleşmesini 2011 yılı itibariyle 88 ülkenin imzaladığını, 25 ülkenin de parlamentolarından geçirerek onayladığını dile getirerek, Türkiye'nin de bu sözleşmeyi bir an önce imzalaması gerektiğini söyledi. Üsterci, TCK'da zorla kaybettirmeyi yasaklayan ve ceza veren bir hüküm olmadığını, Türkiye'nin bu sözleşmeyi kabul etmesi durumunda bu tür suçlara ceza geleceğini anlattı.

Diyarbakır İçkale'de bulunan kemikler konusuna değinen Üsterci, ''Kemikler JİTEM'in bulunduğu yerin bahçesinde bulunuyor. Failler o kadar pervasızlar, hukukun kendilerine dokunmayacağına o kadar eminler ki cesetleri uzağa değil hemen oraya gömüyorlar. Bu kazılarla, birtakım hayaletlerin ortaya çıkmasına yol açılıyor. Kayıpların bulunmasındaki bir amaç da onların usulüne uygun olarak gömülmelerini sağlamak'' dedi.

Coşkun Üsterci, bu meselenin önemli olduğunu ifade ederek, ''Bu meselenin üzerine niye gidiyoruz? Artık bunlar son bulmalı, barış ve refah içinde yaşamalıyız'' diye konuştu.

-''Beni şaşırttınız''-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ''Sayın Üsterci burada anlattıklarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde anlatsa hakkında işlem başlatılır'' diye konuştu.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Yunanistan'ın, Kıbrıs Barış Harekatı'nda 550 Rum'un kaybolduğunu iddia ettiğini ve bu yüzden Türkiye'nin BM Kayıplar Sözleşmesini imzalamadığını söyledi. Aygün, aynı harekatta 500 de Türk askerinin kaybolduğunu ifade etti.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat da Üsterci'ye yönelik, ''Diyarbakır'da o kemiklerin bulunduğu yere gittim, kemiklerin resimlerini gördüm, üst üste gelişi güzeldi. Siz 'JİTEM yaptı' dediniz ve beni şaşırttınız. O kemiklerin bir arada olmasının bir nedeni olabilir, toprak kaymış olabilir, başka bir şey olabilir. Her türlü alternatifi düşünerek konuşmalıyız'' dedi.

Bunun üzerine Üsterci, o açıklamayı bir ''ihtimal'' olarak yaptığını ifade etti.

Eronat, vakfın, terör örgütünün yaptığı faili meçhulleri de araştırıp araştırmadığını sorarak, ''Benim tespitlerime göre, rakam yaklaşık 4 bin. Bir parti 17 bin rakamını dile getiriyor, demek ki bir balon uçuruyor'' dedi.

Üsterci de faili meçhullerin sayısının 6-7 bin civarında olduğunu tahmin ettiğini belirterek, kuruluş amaçlarına göre, devletten kaynaklı kayıpları araştırdıklarını söyledi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER