CHP: Etnik ayrımcılığın sonu vahim

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, etnik köken üzerinden ayrımcılık yapılmasının yakın geçmişten daha vahim sonuçla doğuracağını savundu.

CHP: Etnik ayrımcılığın sonu vahim

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada CHP ile ilgili medyada yer alan bazı haber ve yorumları değerlendirdi.

Son günlerde CHP ile ilgili yapılan tartışma ve yorumlar ile, partinin etnik köken ve inanç değerleri üzerinden yapılan saldırıların, medyadaki ırkçı ve ayrımcı zihin dünyasını bir kez daha açığa çıkardığını ileri süren Tanrıkulu, medyanın ve siyasi kültürün, bu kadar küçük siyasi hesaplara kendi iradesiyle düşmemesi gerektiğini belirtti.

Tanrıkulu, şunları kaydetti:

''Etnik köken üzerinden böyle ayrımcılık yapılması yakın geçmişten daha vahim sonuçlar doğurur. Bugünün küçük siyasi hesapları için yapılan yıkımın vebalinin altından bu işi yapanlar kalkamaz.

Bugün CHP üzerinden yapılan tartışmalar ve özellikle Sabah gazetesinde Sayın Nazlı Ilıcak'ın yazısı bize yakın tarihi hatırlatmakta. Üstelik de o dönemin mağdurlarının kendilerine yapılanın aynısını, başkalarına layık görmeleri de Türkiye'ye özgü bir ironi olmalı.

Yazıda ifade edilen görüşler, üçüncü bir şahsın görüşleri olarak aktarılmış. Bu görüşlerin aktarılmış olması da o görüşlerdeki ırkçı, ayrımcı ve hatta nefret söylemi denilebilecek görüşlerin zihin dünyasının paylaşıldığı anlamını taşımıyor mu?''

Tanrıkulu, CHP seçim bildirgesinde raporlarında ve açıklamalarında ortaya koyduğu görüşlerin dayanağının, parti hukukunu oluşturan program, kurultay sonuç bildirgeleri ve sosyal demokrasinin evrensel referansları olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Eleştirenler, ırkçı yaklaşım ile karşı çıkanlar acaba bunun neresindeler? Irkçı ve ayrımcı yaklaşım içinde olanların endişesi, CHP'nin gerçek anlamda sosyal demokrat ve demokrasi savunucusu bir parti olarak Türkiye siyasetine yeni bir soluk getirmesi. Herhalde, olmasından korkulan da bu olmalı.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2011, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER