CHP: Protestocuya kötü muamele bitsin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, her doktora töreninde öğrencilere baskı ve şiddet uygulandığını ileri sürerek, ''YÖK'ü bu duruma son verdirecek bir karar almaya davet ediyorum'' dedi.

CHP: Protestocuya kötü muamele bitsin

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, ''üniversitelerde bakanların katıldığı her açılış ve bakanlara doktora verilmesi töreninde öğrencilerin demokratik hakkını kullanarak protestoda bulunmasının, orantısız güç kullanılarak engellendiğini'' savundu.

Türkiye'ye yakışmayan bu görüntüleri vatandaşların da ekranlardan üzüntüyle izlediklerini belirten Tanrıkulu, şunları kaydetti:

''Son olarak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a fahri doktora unvanının verilmesiyle ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan törende de öğrencilere yönelik baskıyı, orantısız güç kullanımını gördük, izledik. AKP İktidarında her demokratik protesto, özellikle öğrenci ve emekçilere karşı kötü muamele ve eziyete dönüştüğü için, YÖK'ü bu duruma son verdirecek, en azından baskı ve kötü muameleyi teke düşürecek bir karar almaya davet ediyorum. YÖK, başta İçişleri Bakanı olmak üzere, bütün Bakanlar Kurulu üyelerine toptan doktora unvanı versin ve töreni de bir kez yaptırsın. Böylece öğrencilerin ayrı ayrı zamanlarda eziyet görmesi önlensin.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER