CHP'de Okay'dan Matkap'a sert cevap

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın ‘midem bulandı’ tepkisine eski Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay yanıt verdi: 'Ağız bozukluğu midesini etkilemiş olabilir.'

CHP'de Okay'dan Matkap'a sert cevap

Ezelhan Üstünkaya'nın haberi

CHP’de tüzük kurultayı tartışması, muhaliflerle Genel Merkez arasındaki tansiyonu yükseltti. ‘Yeniden CHP Hareketi’ adıyla olağanüstü tüzük kurultayı toplanmasını talep eden muhaliflerin çağrım etnine Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’tan “midem bulandı” tepkisi geldi.

İŞTE TARTIŞILAN MADDE

Matkap’ın tepki gösterdiği madde, muhaliflerin metninin 10. gündem maddesinde yer alıyor. Mevcut tüzüğün 54. maddesinin 4. fıkrasının “Olağanüstü Kurultay toplantısının gündemi organ seçimleri dahil isteyenlerce düzenlenir. Olağanüstü toplantıda, yalnız gündemdeki konular görüşülür” şeklinde değiştirilmesi talep ediliyor. Matkap’ın dün bu maddeye ilişkin Vatan Gazetesi’ne verdiği demeç, muhaliflerin tepkisine neden oldu.Matkap, söz konusumaddeyi kastederek, “Görüncemidem bulandı” dedi.

AĞZINI BOZMASIN HAKARET ETMESİN

CHP’nin ikinci adam konumundaki, örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın bu açıklamasına selefi, eski Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay yanıt verdi. Okay, “Bu üslup Nihat Matkap’a yakışmamıştır. CHP’nin bir genel başkan yardımcısının parti içi demokrasi talebinde bulunan kurultay delegelerine hakaret etme hakkı yoktur.Kaldı ki Sayın Matkap, CHP dışında, başka siyasi kulvarlarda ve hatta CHP başarısız olsun diye 2002’de bağımsız milletvekili adayı iken, o hakaret ettiği arkadaşlar, CHP’nin başarısı için dişlerini tırnağına takıyordu. Fiziki bir rahatsızlığı varsa en yakınındaki dahiliye uzmanına gitsin.Amaağzını bozmasın. Ağız bozukluğu midesini etkilemiş olabilir” dedi.

“KAYYUM” GERDİ

CHP tüzüğünde, seçimli kurultay için salt çoğunluk (yüzde 51) imza şartı aranıyor. Ancak muhalifler, bu düzenlemenin Siyasi Partiler Yasası’nın (SPY) 14. maddesine aykırı olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle CHP’deki tüzük tartışmasının Saadet Partisi’nin kayyum yönetiminde kongreye gitmesine benzer bir sonuç doğurabileceğine işaret ediliyor. Bu iddia nedeniyleGenel Merkez’de tansiyon yükseldi. Kulisleri hareketlendiren bu iddia pazar günü BUGÜN gazetesinde yer almıştı.

Gözler ‘uçak zirvesi’nde

CHP’de gözler bugün KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze törenine beraber katılacak olan Kemal Kılıçdaroğlu ile eski Genel Başkan Deniz Baykal’a da çevrildi. Halef-selef genel başkanlar, bu sabah özel uçak ile KKTC’ye gidecek. Uçakta, eski genel başkanlar Hikmet Çetin ile Altan Öymen’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile milletvekilleri Osman Korutürk ve Hurşit Güneş de yer alacak. CHP heyeti, törenin ardından aynı uçakla Ankara’ya dönecek. Cenaze töreni nedeniyle partinin grup toplantısı gerçekleştirilmeyecek. Uçaktaki eski genel başkanlar buluşmasında, partideki kurultay tartışmalarının da konuşulması bekleniyor.

İLİŞKİLERE NASIL YANSIYACAK?

Baykal, Önder Sav’ın yürüttüğü muhalif hareketin, Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) Parti Meclisi (PM) içinden seçimle belirlenmesi yönünde tüzük değişikliği ısrarına karşı çıkarak, imza girişiminden desteğini çekmişti. Baykal’ın “siyasi manevrasının” uçak buluşmasının ardından Kılıçdaroğlu ile ilişkilerine nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2012, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER