CHP'den tutuklu ve hükümlü öğrenciler için teklif

CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, tutuklu veya hükümlü öğrencilere yükseköğretim kurumlarından çıkarma cezası verilmemesi, derslere devam edemeyen ve sınavlara giremeyen tutuklu ya da hükümlü öğrencilere isteğe bağlı olarak kayıt dondurma hakkı tanınması için kanun teklifi verdi.

CHP'den tutuklu ve hükümlü öğrenciler için teklif

Ankara- CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, TBMM Başkanlığı'na, Yükseköğretim Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verdi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Danışoğlu, Yükseköğretim Kanununun öğrenci disiplin işlerini düzenleyen 54. maddesinde değişiklik yapılması için hazırladığı kanun teklifi hakkında bilgi verdi.

Tutuklu öğrenci sayısının 500 civarında olduğunu ifade eden Danışoğlu, Anayasaya göre hiç kimsenin eğitim hakkından yoksun bırakılmayacağını belirterek, "Çıkartma cezası eğitim ve öğretim kavramlarının niteliği ve amaçlarıyla bağdaşmaz" dedi.
Danışoğlu, teklif ile tutuklu veya hükümlü öğrencilerin eğitim haklarını ellerinden almama adına yükseköğretim kurumlarından "çıkarma" cezasının kanun maddesinden çıkartıldığını söyledi.

Danışoğlu, mevcut kanunda "boykot, işgal, engelleme" ve "anarşik ve ideolojik olaylara katılma" yasaklarının yer aldığını belirterek, "Bu ifadeler olumsuz yönde takdire açık olmaları ve büyük ölçüde düşünce ve ifade özgürlüğü alanıyla çelişmeleri nedeniyle teklifimizden çıkarılmıştır" dedi.

Teklif ne getiriyor?

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:
Teklif ile, soruşturma, yetkiler ve cezalar ile ilgili 54. maddeden "çıkarma ceza"sı maddeden çıkartıldı. Buna göre, tutuklu ve hükümlü öğrencilere, yükseköğretim kurumlarından "çıkarma" cezası verilmeyecek.
Tutuklu veya hükümlü öğrencilerin kayıtları, ceza infaz kurumlarında bulundukları süre zarfında isteğe bağlı olarak dondurulacak.
Bir fakülte, enstitü veya yüksekokulun içinde öğrencilerin işlemiş oldukları disiplin suçlarından dolayı soruşturma yapmaya ve disiplin kuruluna sevk etmeye ilgili fakülte dekanı, enstitü veya yüksekokul müdürü yetkili olacak. Cezayı disiplin kurulu verecek.
Disiplin soruşturmasına, olay öğrenilince derhal başlanacak ve soruşturma en geç otuz gün içinde sonuçlandırılacak.
Hakkında kovuşturma yapılan öğrenciye sözlü veya yazılı savunma hakkı verilecek. Mücbir sebebe bağlı durumlar dışında tanınan süre içinde savunma yapmayan öğrenci bu hakkından vazgeçmiş sayılacak.
Disiplin cezaları ilgili öğrenciye yazı ile bildirilecek. Verilen her türlü disiplin cezasına karşı onbeş gün içinde üniversite yönetim kuruluna itiraz edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER