CHP'den Uludere için meclis önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP'den Uludere için meclis önergesi

Önergede, “Tarihimizin bu kara lekesinin üstünün örtülmemesi için Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” denildi.

ANKARA (ANKA)-CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, şöyle denildi:

“Yaşanan felaketin, toplumsal barışımıza, kardeşliğimize ve birlikte yaşama irademize darbe vurmaması için olayda yakınlarını kaybedenlerin acılarının hafifletilmesi ve yaralarının sarılması için adaletin hızlı ve etkin bir biçimde işleyebilmesi için tarihimizin bu kara lekesinin üstünün örtülmemesi için Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

-“HANGİ İSTİHBARAT DAYANAKLARI İLE YAPILDIĞI BİLİNMEMEKTE”-

Bu olayın neden, nasıl, ne şekilde ve hangi koşullarda, hangi istihbarat dayanakları ile yapıldığı ve bu olayın gerçekleşmesinde hangi emir komuta zincirinin takip edildiğinin bilinmediği ifade edilen gerekçede, “Bu olayda hangi kurum ve kişilerin sorumluluğu bulunduğu bilinmemekte ve bunların açığa çıkarılması büyük önem taşımaktadır” denildi.

-“ŞIRNAK RESMİ OTORİTELERİN GRUBUN SINIRI GEÇTİĞİNDEN HABERİ VAR MIYDI?”-

Gerekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Şırnak ili resmi otoritelerinin (sivil ve asker) bu kadar kalabalık bir grubun sınırı geçtiğinden haberi olup olmadığı eğer yoksa bunun nedeni ve sorumlularının tespitinin yapılması, söz konusu otoritelerin bu kalabalık grubun sınırı geçtiğinden haberi varsa böyle bir olayın yaşanmasını önlemek için kurumlar arası bir bilgi paylaşımının yapılıp yapılmadığının soruşturulması ve bu doğrultuda tüm bilgi ve belgelerin kamuoyuna açıklanması önem taşımaktadır.”

Önerge TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirse bir araştırma komisyonu kurulacak. Çalışmaların sonucunda hazırlanan rapor kamuoyuna açıklanacak ve ilgili kuruluşlara gönderilecek.

(ANKA)

 

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2012, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER