CHP'den Vanlı'ya bedelli askerlik teklifi

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Van'da bedelli askerlik hakkını elde ettiği halde deprem nedeniyle bu haktan faydalanamayacak olanlara ayrı bir taksitlendirme yapılması gerektiğini söyledi.

CHP'den Vanlı'ya bedelli askerlik teklifi

Aksünger, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, 15-16 Aralık 2011 tarihlerinde Van'da yaptıkları çalışmanın ardından hazırlanan rapor hakkında bilgi verdi.

Kentte kamu personeli konusunda ciddi bir zafiyet doğduğunu öne süren Aksünger, ''Geç kalınmış olunmasına rağmen bir an önce kamu personelleriyle ilgili rotasyonların gerçekleştirilmesi gerekmektedir'' dedi.

Çadır kentlerde insanların ''dram'' yaşadığını savunan Aksünger, kentte işini kaybetmiş insanların ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Bölgeye ilişkin önerileri de dile getiren Aksünger, ''Bedelli askerlik hakkını elde ettiği halde deprem nedeniyle bu haktan faydalanamayacak olanlara ayrı bir taksitlendirme yapılmalı. Yerel yönetimlerin borçlarının en az 3 yıl süreyle ertelenmesi, şahsi ve bireysel kredilerin kent yaşamını teşvik edici olması için Van'a özel olarak yeniden yapılandırılması, İşsizlerin bir an önce tespit edilerek, kredi borçları altında ezilen halkın ayrı bir planlamaya tabi tutulması gerekiyor'' diye konuştu.

Aksünger, depremzedelerin insani yaşam koşullarına kavuşması için acil eylem planı hazırlanması gerektiğini ifade etti.

AA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2011, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER