Çiçek, Kazak mevkidaşıyla görüştü

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kazakistan Senatosu Başkanı Kayrat Mami ile bir araya geldi.

Çiçek, Kazak mevkidaşıyla görüştü

Çiçek ve Mami ilk olarak baş başa görüştü, ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi.

Meclis Başkanı Çiçek, görüşmede yaptığı konuşmada, Mami'yi Mecliste görmekten mutlu olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin devletten develete değil, halktan halka olduğunu söyledi. Çiçek, ''Biz inanırız ki iki ayrı coğrafyada yaşayan aynı milletin parçalarıyız. İlişkilerimiz böylesine sağlam bir temele dayanıyor'' dedi.

Bu senenin Kazakistan'ın bağımsızlığının 20. yılı olduğunu anımsatan Çiçek, bunu bir kez daha kutladı ve bu bağımsızlığın ebedi olmasını temenni etti. Çiçek, şunları Söyledi:

''Bu 20 yıl içinde Kazakistan hem kendi bölgesinde hem dünyada çok önemli ve itibarlı yer kazanmıştır. Her alanda da çok önemli gelişmelere sahne olmuştur. Bunu hem rakamlar, çalışmalar gösteriyor hem de şahsen gözlemleyen biri olarak ifade ediyorum. 20 yıl, Kazak kardeşlerimize çok şey kazandırmıştır. Kazakistan'da istikrar ve güven var. Bunu sonucu olarak AGİT, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı burada yapılmıştır. Bunlar bizim sevindiğimiz hususlardır.

Ayrıca TÜRKPA'nın kurulması ve buna Kazakistan'ın öncülük etmesi ayrı sevinç kaynağımızdır. Bu alanda daha çok işbirliği yaparak bu teşkilata daha derin vizyon kazandırabiliriz.

Devletler arasındaki ilişkilerimiz çok iyi bir yönde seyrediyor. Çünkü, aramızda hiç bir sorun olmadığı gibi bir çok uluslararası konularda görüşlerimizde büyük ölçüde paralellik var. Bu ilişkilerimizi daha sağlam zemine oturtmak için birlikte kararlaştırdığımız Stratejik Ortaklık gelecek vizyonumuz açısından da son derece önemli.

Şüphesiz ikili ilişkilerimizde hükümetlerarası görüşmelere paralel olarak parlamentolararası ziyaretlerin, görüş alışverişinin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu ziyaret bu açıdan önemli ve anlamlıdır. Ben de bu ilişkileri önemsiyor ve destekliyorum. Parlamentomuzda dostluk grubu kuruldu, bundan sonraki süreçte onlar da aktif rol alacak ve ilişkileri geliştireceklerdir. Çünkü, parlamentolar halkın temsilcileridir. Bizim ilişkilerimiz de halktan halka olduğuna göre parlamentoların bu misyonlarını ne kadar iyi bir şekilde yerine getirebilirlerse ilişkiler daha sağlık bir zeminde yürür. Umarım önümüzdeki seneler bu açıdan ilişkilerimizin en çok geliştiği yıllar olur.''

Çiçek, ekonomik ilişkilerde de birlikte yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Bu noktada zamanın iyi kullanılması gerektiğini dile getiren Çiçek, ''En büyük balık kaçan balıktır, fırsatları kaçırmayalım' diye konuştu.

Tam demokratik ortamın sağlanması

Mami de Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğunu hatırlattı.

20 yılda ilişkilerin çok iyi geliştiğini ve günümüzde ''stratejik partnerlik'' düzeyine çıktığını dile getiren Mami, TÜRKPA'nın bu sene yaptığı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 Kazakistan parlamentosunun, Türk parlamentosunun tecrübelerinden yararlanacağını ifade eden Mami, potansiyele göre iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin az olduğunu belirtti. Mami, yıllık ticaret hacminde hedefin 10 milyar dolar olduğunu söyledi.

Kazakistan'da 3 binden fazla Türk işletmesinin faaliyet gösterdiğini dile getiren Mami, Kazakistan'da kişi başına düşen milli gelirin 10 bin dolar olduğunu ve bunu üç yıl içinde 15 bin dolara ulaştırmak istediklerini anlattı.

15 Ocak'ta yeni parlamento seçimlerini yapacaklarını anımsatan Mami, ''Buradaki amaç; parlamentoya bir çok partinin girişini sağlamak ve tam demokratik ortam sağlanması'' dedi.

Mami, Çiçek'i Kazakistan'ı davet etti.

Çiçek de CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ün Ahıska Türk'ü olduğunu belirterek, onun gitmesi için ek bir sebep daha olduğunu söyledi.

Mami'nin ''Türkiye'nin Kazakistan'ı tanıyan ilk ülke olduğunu'' söylediğini anımsatan Çiçek, ''Bu bizim borcumuzdu. Kardeşliğimizin gereğiydi. İlk tanıyan ülke olmak bizim için büyük onurdur. Eğer ikinci, üçüncü, beşinci ülke olsaydık biz o yükün altından kalkamazdık'' diye konuştu.

Kazakistan'daki her olumlu gelişmenin Türkiye'yi memnun edeceğini ifade eden Çiçek, Türkiye'nin Kazakistan'ın BM 71. Genel Kurul Başkanlığı ile 2017-2018 Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'ni desteklediğini anımsattı. Çiçek, ''Ümit ederiz Türkiye 2015-2016'da tekrar Geçici Güvenlik Konseyine üye olur ve böylece halef selef bu işi birlikte götürmüş oluruz. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz'' dedi.

Seçimlerin demokratik itibar açısından Kazakistan'a çok şey kazandıracağına inandığını belirterek, başarılar dileyen Çiçek, ''İki ülke arasındaki ilişkileri daha fazla geliştirmezsek halkımıza karşı da tarihimize karşı da borçlu oluruz'' diye konuştu.

Çiçek, Mami ve beraberindeki heyet onuruna öğle yemeği verdi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2011, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER