Çiçek: Süreç talepleri alma süreci

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yaşanan sürecin kimin ne dediği, ne düşündüğü, nasıl bir anayasa görmek istediğini belirleme süreci olduğunu söyledi. Çiçek, Gül'ün görev süresi ilgili de yılbaşı sonrasını işaret etti.

Çiçek: Süreç talepleri alma süreci

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''İçinden geçtiğimiz süreç kimin ne dediği, ne düşündüğü, nasıl bir anayasa görmek istediğini belirleme sürecidir. Bize, yüz yüze ya da teknolojik imkanlarla, ulaştırılan her görüşü değerlendiriyor ve istifade ediyoruz'' dedi.

Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle birlikte yeni anayasa çalışmaları kapsamında Türkiye Kamu-Sen'i ziyaret etti.

Komisyon üyeleriyle bir minibüsle Kamu-Sen Genel Merkezi'ne gelen Çiçek'i, Konfederasyon Genel Başkanı İsmail Koncuk kapıda karşıladı.

Çiçek ve Koncuk, bir süre basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Türk Dayanışma Konseyi çerçevesinde anayasa çalıştayları düzenlediklerini, burada ortaya konulan görüşleri bir metin halinde TBMM Başkanı Çiçek'e sunduklarını ifade eden Koncuk, mevcut Anayasa'nın ilk 3 maddesinin yapılacak yeni anayasada korunması gerektiğini belirterek, eğitim dilinin Türkçe olarak kalması, ''Türk kimliğinin'' üst kimlik olarak korunması, Anayasa'nın 66. maddesindeki Türklük tanımının da yeni anayasada muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

Kamu çalışanlarına grev ve siyaset hakkıyla emeklilere sendika kurma hakkı verilmesini isteyen Koncuk, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni anayasada anayasal bir kurum olarak varlığının korunması, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun hakim ve savcılara yönelik olarak ikiye ayrılarak varlığını devam ettirmesi ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin güçlendirilmesi yönündeki taleplerini dile getirdi. 

Koncuk, eşit işe eşit ücret uygulamasının eşitsizlikler yarattığını, memurların maaşlarına yönelik düzenlemeler beklerken, milletvekili maaşlarının ''çok miktarda'' artırılmasının kamu çalışanlarına rahatsızlık verdiğini öne sürdü.

Halk oylamasının üzerinden 15 ay geçmesine rağmen memurların halen toplu sözleşme masasına oturamadığını ve taleplerinin dikkate alınmadığını savunan Koncuk, bu konularda yapılması gerekenlerin bir an evvel hayata geçirilmesini istedi.

TBMM Başkanı Çiçek de Uzlaşma Komisyonu olarak meslek kuruluşlarını ve konfederasyonları ziyaret ederek, sürece katkı istediklerini belirterek, ziyaretlerin devam edeceğini söyledi.

Türkiye Kamu-Sen'in anayasa çalıştayı yaparak düzenli bir metni kendilerine sunduğunu ifade eden Çiçek, ''Sizin hazırlığınız başka kuruluşlar için de teşvik edici olur. Sürece katkınız, talepleriniz çok önemli. Herkesin 'benim anayasam' diyeceği metni önümüzdeki yıl belli bir noktaya getirmeyi arzu ediyoruz'' dedi.

Türkiye'deki tartışmaların, siyasi gündemdeki birçok konunun anayasa ile irtibatlandırıldığını anlatan Çiçek, kamuoyunun enerjisini tartışmalarla harcamak yerine sorunların kaynağı olarak görünen anayasa konusunda görüş belirtmesi gerektiğini söyledi.

Ziyaret ettikleri kuruluşlarda kendi görüşlerini dile getirmekten yönlendirme yapmamak için kaçındıklarını ifade eden Çiçek, ''İçinden geçtiğimiz süreç kimin ne dediği, ne düşündüğü, nasıl bir anayasa görmek istediğini belirleme sürecidir. Bize, yüz yüze ya da teknolojik imkanlarla, ulaştırılan her görüşü değerlendiriyor ve istifade ediyoruz. Maddelerin yazımına geçildiğinde dünya uygulamaları da dikkate alınarak, kim, hangi konuda ne görüş beyan etmiş ayrı ayrı değerlendirilecek'' diye konuştu.

Çiçek, üniversitelerin halen anayasa konusunda Uzlaşma Komisyonuna bir çalışma göndermediğini belirterek, ''Üniversitelerden ses yok. Bir ülkenin en temel yasası konuşuluyor, anayasal kurum olan üniversiteler sessiz, sedasız. Sizin gösterdiğiniz çabayı onların da göstermesini istiyoruz, bekliyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

-Cumhurbaşkanının görev süresi-

Cemil Çiçek, açıklamalarının ardından bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin olarak ''Belli olsun artık, tatsız bir durum ortaya çıkıyor'' değerlendirmesinde bulunduğunu anımsatarak, Anayasa Uzlaşma Komisyonunda bu konunun görüşülüp görüşülmediğini sorusuna, ''Komisyonumuzda bu konu tartışılmadı, ama yeni yılda bu konu gündeme gelecek diye bazı üyelerimizin açıklamaları var. Bizim Komisyonumuz, bu tür özel konuları çok fazla tartışmıyor, bizim belli bir görevimiz var, o çerçevede değerlendirme yapıyoruz'' yanıtını verdi.

Açıklamaların ardından Koncuk, Çiçek ve Uzlaşma Komisyonu üyelerine nostaljik radyo hediye etti. Çiçek, radyoyu alırken ''Anayasa çalışmalarına sende katıl' anonsunu buradan da duyulacak mı'' diye espri yaptı.

Çiçek ve Uzlaşma Komisyonu üyeleri Konfederasyondan ayrılırken Türkiye Kamu-Sen'in 20. kuruluş yılı için hazırlanan anı defterini imzaladı. Komisyon Üyesi MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, defteri yazarken, Çiçek de Bal'ın yazdıklarının altına imza attı.

Komisyon üyelerinin minibüs kullandıklarının hatırlatılması üzerine de Çiçek, ''Birlikteyiz, partilerin de ötesinde bir çalışma yapıyoruz. Anayasa çalışmalarında bu türlü bir hava çok önemli, inşallah Türkiye'de bu hava hakim olur'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2011, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER