"Çocuklarımızın geleceği için yakamıza yapışın"

CHP Eskişehir Milletvekili ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Süheyl Batum, yeni anayasa çalışmalarından kaçmanın çare olmadığını söyledi.

Antalya- Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi tarafından Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında AKM Aspendos Salonu'nda ''Bağımsızlık ve Anayasa'' konulu panel düzenlendi.

CHP Eskişehir Milletvekili ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Süheyl Batum, panelde yaptığı konuşmada, mevcut anayasanın kişilik haklarını güvence altına almadığını söyledi. Bu nedenle ''gül gibi anayasamız var, değiştirmeyelim'' söylemlerinin inandırıcı olmayacağını ifade eden Batum, çekimser kalmak yerine yönetime katılarak, anayasaya müdahale etmenin daha doğru olacağını savundu.

Bu doğrultuda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bulunduğunu söyleyen Batum, ''Kaçmak, küsmek çare değil. Ancak size şunun net olarak güvencesini veriyorum. 'İlk dört maddeyi kaldıran, içini boşaltan bir anayasanın altında imzamızı görürseniz çocuklarımızın geleceği için yakamıza yapışın' diyorum. Ne CHP'nin ne de şahsi olarak Süheyl Batum'un imzasını göremezsiniz'' diye konuştu.

Kanadoğlu'nan Batum'a tepki

Panelin oturum başkanlığını üstlenen Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu da, anayasaya uyma yönünde yemin eden milletvekillerinin anayasa değişikliği yapmasının uygun olmadığını belirtti.

Batum'un referandum ile ilgili özeleştiri yapmasını isteyen Kanadoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
''Anayasa değişikliğinin halk oylamasının 'evet' diye sonuçlanması konusunda 'biz halka iyi anlatamadık' diyebilir misiniz? Halk kendisine anlatılan doğruları anlar, eğer sonuç alamıyorsanız kababat onu anlamayan halkta değil, onu anlatamayan sizdedir. Siz bir halk oylamasına gittiğiniz sırada halk oylamasının nasıl bir sonuç vereceğini değil, o halk oylaması sırasındaki konuşmaları sanki seçime gider gibi yaparsanız, halk sizi genel seçim için konuştuğunuzu görür. Neyin yapılmak istendiğini anlatmak yerine genel aftan, türbandan, havuzdan bahsederseniz halk sanki seçim gibi size oy kullanır ve öyle oldu. Siz kabahati küskünlükte değil, yaptığınız o çalışmaların yetersiz oluşunda arayınız.''

Sabih Kanadoğlu'nun bu sözleri bazı dinleyiciler tarafından da desteklenince Batum, salonda bulunanlara dönerek, ''Biz burada çalışma yaparken, siz o sırada tatildeydiniz sanırım, yüzüyordunuz herhalde'' yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun anayasa konusunda ''ilk üç madde dışında kırmızı çizgimiz yok'' şeklinde açıklaması bulunduğunu ifade eden Kanadoğlu, ''Sizin yok dediğiniz kırmızı çizgi Türk milletinin nazarında vardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun kurduğu bir çizgidir'' dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan istenilen sonucun çıkmaması durumunda CHP'nin bunu halka nasıl anlatacağını merak ettiğini vurgulayan Kanadoğlu, ''Benim, varlığımızı borçlu olduğumuz bu Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun izinde, 'bu nasıl gidiştir?' diye sormaya da hakkım vardır. Onun için sonunda yine iş halka gelecektir. O zaman merak ediyorum, halka nasıl anlatacaksınız. Biz 'mutabakat yaptık' deyip de sonradan şikayet eden sizlerin, burada ortaya çıkacak manzara karşısında kendinizi halka nasıl affettireceğinizi merak ediyorum'' diye konuştu.

''Gerekirse iki çocuğumu da savaşa sürüklemeye hazırım''

Panelde konuşmacı olarak yer alan İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Dikmen Caniklioğlu da, Batum'a ilk üç maddeye karşı çıkmakla sorunun aşılıp aşılmayacağını sordu.

Anayasada etnik ile ilgili başka maddelerin de olduğunu kaydeden Caniklioğlu, ''İlk üç maddeye dokunmayarak CHP sözünü tutmuş mu olacak?'' dedi.

Yeni anayasa düzenlemelerinin Türkiye Cumhuriyeti'ni yeniden kurulma eşiğine getirdiğini iddia eden Caniklioğlu, sözlerine şöyle devam etti:
''İki çocuğum var, gerekirse iki çocuğumu da savaşa sürüklemeye hazırım. Artık toplumun kendisini ortaya koyması ve belli bir safta birleşmesi gerekir. 'Halk bizi desteklemiyor' karamsarlığına girmeyelim. Benim evimi elimden almak istiyorlar ve yeni bir evin nasıl olacağını söylemiyorlar. Benim vatanıma talip oluyorlar, bölmek için yeni anayasa ortaya koyuyorlar, içeriğini söylemiyorlar. Ben bir evde yaşamak, bir vatanda yaşamak istemiyorum. Ben kendi evimde, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamak istiyorum. Yeni anayasaya güvenmemi söyleyenler bana teminatını vermek zorundalar.''

Söz alan Batum'un seçimde CHP'ye kızıp MHP'ye oy verenlerin bile olduğunu söylemesi üzerine bazı katılımcılar, ''MHP ile bir mi tutuyorsunuz, biz devrimciyiz'' diye tepki gösterdi.

Batum da bir tutmadığını ve devrimi unutmadıklarını kaydetti. CHP olarak insanların kişilik haklarına güvence veren bir anayasa yapacak güçlerinin olmadığını ileri süren Batum, savaşla da anayasa yapılamayacağını kaydetti.

''Amerika Birleşik Devletleri'nin siparişiyle yapılmaya çalışılan'' bir anayasa olduğunu ve bu anayasayı engellemek için mücadele ettiklerini söyleyen Batum, ''Mayıs ayında artık madde yazmaya başladığımızda göreceksiniz. Görüşlerimiz uymadığında, 'küresel sermayenin anayasasını yapmak istiyorsunuz' deyip çekiliriz. O zaman bize bahane uyduruyorsunuz deme şansınız yok'' diye konuştu.

Sabih Kanadoğlu da, ''Hocam sanırım siyasetçi olmuş. Bu panelde anayasa uzmanı olarak konuşsaydı üçümüz de uzlaşmış olacaktık. Sanırım siyasetçi olmuş'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER