'Çok uyumlu bir çalışmayı bu zamana kadar getirdik'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'te oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda çok uyumlu bir çalışmayı bu zamana kadar getirdiklerini söyledi.

'Çok uyumlu bir çalışmayı bu zamana kadar getirdik'

Samsun- Anayasa Platformu'nun düzenlediği ''Türkiye Konuşuyor'' toplantısına katılmak üzere Samsun'a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nı (STSO) ziyaret etti.

Burada konuşan Çiçek, yeni bir anayasa konusunun Türkiye'deki tüm dertlerin çaresi olmadığını belirterek, ''Yeni bir anayasa Türkiye'nin tüm dertlerini ortadan kaldıracak değil. Böyle aşırı bir mübalağaya gitmenin anlamı yok. Yeni bir anayasa, sıfır sorunlu bir Türkiye anlamına gelmez. Ama inanıyoruz ki yeni bir anayasa siyasete özgüven katacak. Siyaset kurumu yoluyla sorunların çözümüne yeni bir bakış getirecek'' dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu için Meclis'te grubu bulunan siyasi partilere teşekkür eden Çiçek, şöyle devam etti: ''Bu işin başarılmasında en evvel siyasi partilerimizin genel başkanlarına buradan teşekkür ediyorum. Onlar destek vermeseydi, onlar karar almasaydı, biz bugün bu toplantıları yapamazdık. Dört siyasi partimiz, onların saygıdeğer başkanları, parti yöneticileri bu dönem yeni bir anayasayı birlikte yapabilme noktasında irade ortaya koydular, destek ortaya koydular. Bundan sonra bu desteğe çok daha fazla ihtiyacımız var. Çok uyumlu bir çalışmayı bu zamana kadar getirdik. Bugün bu çerçevede huzurlarınızda bulunuyoruz. Bu anayasa bize yeni ufuklar açabilecektir.''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ''birlikte rahmet ve bereket'' olduğunu vurgulayarak, ''Meclis Başkanı'mızın başkanlığında 4 siyasi parti bir araya geldi. İnşallah bu birliktelikten rahmet ve bereket çıkacağı inancındayım'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TBMM Başkanı Çiçek'e porselen ibrik takdim etti. Toplantı sonunda ayrıca Çiçek ve diğer misafirlere Terme Pidesi ikram edildi. Cemil Çiçek, STSO'daki toplantının ardından özel uçakla Ankara'ya döndü.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2012, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER