Dersimlilier TBMM önünde eylem yapacak

19 Kasım 2011 Cumartesi günü saat 16.00’da TBMM Dikmen Kapısı önünde basın açıklaması yapılacak.

Dersimlilier TBMM önünde eylem yapacak

“Ankara Dersimliler Derneği”, TBMM Dikmen Kapısı önünde “Dersim olaylarına” ilişkin devlet arşivlerindeki belgelerle Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması için gösteri yapılacağını bildirdi.

“Ankara Dersimliler Derneği”nden “haber merkezlerinin ve istihbarat şeflerinin dikkatine” sunulan yazılı açıklamaya “Dersim Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız” başlığı atıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“1938 yılında Dersim’de binlerce insanımızın katledilmesi ardından Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşları idam edilmiş, on binlerce yurttaşımız yaşadıkları topraklardan sürgün edilmiş, çoğunluğu kız olan binlerce çocuk ailelerinden kopartılarak başkalarına evlatlık verilmiştir. Söz konusu bu katliama ilişkin devlet arşivlerindeki belgelerin kamuoyuna açıklanması, Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve çoğunluğu kız olan kayıp çocukların akıbetlerinin açıklanması için 19 Kasım 2011 Cumartesi günü saat 16.00’da TBMM Dikmen Kapısı önünde basın açıklaması gerçekleştiriyoruz.”(ANKA)

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2011, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER