DP'den Anayasa için lamba cini formülü

Demokrat Parti’nin düzenlediği “Anayasa Çalıştayı”nda katılımcılara “Bir sihirli lambaya sahip olsaydınız, sihirli lambadan çıkan Cin'den, Anayasada hangi 3 şeyi değiştirmek isterdiniz" diye soruldu.

DP'den Anayasa için lamba cini formülü

Demokrat Parti’nin düzenlediği “Anayasa Çalıştayı”nda katılımcılara “Bir sihirli lambaya sahip olsaydınız, sihirli lambadan çıkan Cin’den, Anayasada hangi 3 şeyi değiştirmek isterdiniz?" diye soruldu. Katılımcılar soruya, “Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılsın”, “Üniter devlet yapısı korunsun”, “Cumhuriyet Senatosu kurulsun”, “Kısa, öz, yalın sade bir dille yazılmış anayasa” gibi cevaplar verdi.

Demokrat Parti’nin(DP) düzenlediği “Anayasa Çalıştayı”nın ilk gün çalışmaları tamamlandı. Çalıştayda, ideolojisi olmayan, evrensel hukuki değerlere sahip ve Türk kimliğinin korunduğu bir Anayasa görüşü benimsendi.

DP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, 40’a yakın akademisyen, milletvekili, anayasa profesörü, diplomat, sendika, asker, işadamı, gazeteci, üniversite ve araştırma kuruluşları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı Anayasa Çalıştayının ilk gün çalışmaları tamamlandı. Çalıştayın ilk gününde katılımcılar, “Anayasada ideoloji olur mu? İdeolojik kimliği olmayan bir Anayasa evrensel olabilir mi? Atatürk Milliyetçiliği bir ideoloji midir? Anayasa, hukukun ideolojik merkezi midir? Hukuk, ideoloji dışı veya üstü müdür? Devlet, toplumu bir ideolojiye göre mi düzenler?” şeklindeki sorulara yanıt aradı. Konuşmacılar, “Anayasa milli olmak zorundadır. Evrensel Anayasa olmaz ancak evrensel hukuki değerlere sahip olur. Anayasanın ideolojisi olmamalıdır” görüşünde birleşti. Katılımcılar, Anayasadaki vatandaşlık konusunda yaptıkları tartışmalarda ise “Anayasa’nın 66. maddesinde söz edilen ‘Türk Vatandaşlığı’ ile ilgili açıklama tatmin edicidir. Türk kimliğinin korunması gerekir” sonucuna vardı.

-LAMBA CİNİNDEN, ANAYASADA HANGİ 3 ŞEYİ DEĞİŞTİRMESİNİ İSTERDİNİZ?

Açıklamada, çalıştayda katılımcıların, farklı bir metodoloji ile “beyin fırtınası, grup dinamiği ve değişik tartışma tekniklerini” kullanarak, ortak akıl oluşturmaya çalıştıkları belirtildi. Bu kapsamda katılımcılara, “Bir sihirli lambaya sahip olsaydınız, sihirli lambadan çıkan Cin’den, Anayasada hangi 3 şeyi değiştirmek isterdiniz" diye sorulduğu kaydedildi. Katılımcılar da soruya, “milletvekili dokunulmazlığı kaldırılsın”, “üniter devlet yapısı korunsun”, “cumhuriyet senatosu kurulsun” ve “kısa, öz, yalın sade bir dille yazılmış anayasa” gibi cevaplar verdiler.

Bugün sona erecek 2 günlük Anayasa Çalıştayı sonucunda ortaya çıkan görüşler partinin yetkili organlarında değerlendirildikten sonra kamuoyuna açıklanacak ve TBMM Başkanlığı’na sunulacak.

ANKA

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2011, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER