DYP'den DP'ye yıl dönümü düzeltmesi!

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, bugün 67. kuruluş yıl dönümünü kutlanan DP'nin aslında 66. yılında olduğunu belirterek bir mesaj yayınladı.

DYP'den DP'ye yıl dönümü düzeltmesi!

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz “7 Ocak Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümü” sebebiyle bir mesaj yayınladı.
 
Açıkgöz'ün mesajı şöyle:

“Bugün 7 Ocak 2012. Yani DYP olarak varoluş sebebimiz olan Demokrat Partinin kuruluşunun 66.kuruluş yıldönümü. Demokrasinin, özgürlüklerin, hukuk devletinin, insan haklarının, ekonomik kalkınmanın fitilinin ateşlendiği gün.

Celal Bayar (İzmir Mv), Adnan Menderes (Aydın Mv), Refik Koraltan (İçel Mv), Fuat Köprülü (Kars Mv) 7 Haziran 1945 tarihinde VHP Meclis Grup Başkanlığına vermiş oldukları “dörtlü takrir” 12 Haziran 1945  Salı günü CHP Grup toplantısında görüşülmüştü. Dörtlü takrir ile Anayasa’nın tespit etmiş olduğu, demokrasi, özgürlük, iktidarın muhasebesi ve siyasi partiler konusunda adımlar atılması istenmiştir.
Bu adımlar atılmadı ama Adnan Menderes ve Fuat Köprülü CHP’den atıldı. Bunun üzerine Celal Bayar İzmir Milletvekilliğinden istifa etti.

Nihayet 7 Ocak 1946 günü, bu dört siyaset ve devlet adamının önderliğinde DP kuruldu. Kurulduğu gün gazetecilerin “DP sağda mı, solda mı” diye bir soru sormaları üzerine Adnan Menderes’in verdiği cevap dikkate şayandır. “Siz CHP’nin nerede olduğunu söyleyin, bizde size DP’nin nerede olduğunu söyleyelim” demiştir.

DP il ve ilçe teşkilatlarının kurulması konusundaki çalışmalar hep baltalanmış, kimler il ve ilçe teşkilatlarının kurulması için görevlendirilmişse hemen CHP’liler tarafından etrafları sarılmış “sakın ha bu partiyi kurmayın, bunlar iyi niyetli insanlar değiller, partiyi de memleketi de satacaklar” demişlerdir. Yani aynı bizim gibi, şimdiki DYP gibi engellenmişlerdir. Fakat sonunda bu yalan, fitne ve iftiracılar mahcup olmuşlardır. Tıpkı şimdi olduğu gibi.

CHP, DP’nin güçlenmesini beklemeden 1947 seçimlerini 1 yıl evvele alarak seçimlere gitmiştir. Tabi bu seçimlerde bugünkünün tersine “açık oy, gizli tastif” usulü uygulandı. Yani kime oy attığınızı açık şekilde herkese gösteriyorsunuz, ama sayımlar gizli yapılıyordu. Ve öyle bir devlet düşününüz ki, devletin kaymakamı CHP’nin ilçe başkanı, devletin valisi CHP’nin il başkanı, devletin Cumhurbaşkanı da CHP’nin  Genel Başkanı idi.

Ülkeye demokrasi getirdiğini iddia eden o günkü CHP iktidarı işte buydu. Ülkeye demokrasi falan getirmiş değillerdir. İsmet İnönü’nün ifadesiyle söyleyeyim “Hadi canım sende”

İktidarı söke söke CHP’den alan ve ülkeye Demokrasiyi, özgürlükleri ve insan haklarını getiren biziz.
Bu misyona destek veren herkesi kutlar, aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyorum”

Haber 7

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2012, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER