Emekliye intibak düzenlemesi haftaya

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli intibak yasasında sona gelindiğini söyledi.

Emekliye intibak düzenlemesi haftaya

Çelik, “İntibak” çalışmasının 2 milyon 743 bin kişiyi, vefat edenlerden dolayı ise 2 milyon 575 bin dosyayı ilgilendirdiğini ifade ederek, bunların yüzde 68-72 arasındaki kısmının çalışmadan olumlu olarak yararlanacağını söyledi.

İntibak çalışmalarını bu hafta tamamlayarak haftaya Bakanlar Kurulu’na göndermeyi planladıklarını söyleyen Bakan Çelik, intibakta geriye dönük hak edişlerin ödenip ödenmeyeceğine ilişkin olarak ise, “Ödeme defaten mi olacak, 2013’de mi olacak, 2 yıllık mı olacak, yoksa 2012’de sürecin içinde olduğu için 2012 kademeli olursa nasıl telafi edilecek. Bunu Bakanlar Kurulu’nda karara bağlayacağız” dedi.

Bakan Çelik, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ile Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri ile İntibak konusunu görüşmek üzere Çalışma Bakanlığı’nda bir araya geldi. Bakan Çelik, emekli derneklerinin yöneticileri ile Bakanlık üst düzey yetkililerinin oturma düzenine olan itirazları ile başlayan toplantıda oturma krizini çözerek, emekli derneklerinin başkanlarına “Bu kadar memlekete hizmet edeceksiniz sonra aşağıda oturacaksınız olur mu” diye seslenerek, başkanların ön sıralarda oturmasını istedi.

-2.5 MİLYON EMEKLİNİN TAMAMININ MAAŞINDA ARTIŞ OLMAYACAK-

Konuşmasına öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak başlayan Bakan Çelik, hükümet olarak programlarına İntibak konusunu aldıklarını anımsatarak, acil bir intibak sistemini hayata geçirmek için çalışmaya başladıklarını ve çalışmalarda sona yaklaştıklarını söyledi.
İntibak ile amacın 2000 yılına kadar uygulanan 5 ayrı aylık bağlama sisteminden kaynaklanan mağduriyetleri gidermek olduğunu söyleyen Bakan Çelik, “2000 sonrasında olduğu gibi 2000 öncesinde de emekli aylığını ödenen prim, çalışılan süre ve gelişme hızının dikkate alınarak hesaplandığı adil bir sistem tasarladık. Bu çalışma ile 2.5 milyon emeklinin aylıkları yeniden hesaplanacak” dedi.

Mevcut maaşlar da bir düşmenin olmayacağını, emekli maaşlarına ilişkin yapılan bu çalışmanın seyyanen bir zam olmadığını söyleyen Bakan Çelik, tüm emekli maaşlarında da bir artışın bu çalışma ile söz konusu olamayacağını ifade etti. Çelik, “2.5 milyon emeklinin tümünde bir artış olacak gibi bir yaklaşımda doğru değil. 2000 öncesi aylık bağlama sistemlerindeki adil olmayan unsurların giderilmesi çalışmasıdır. Aynı süre ve eşit seviyede maaşla çalışanlara eşit emekli aylığının verilmesi veya uzun süre çalışan yüksek prim ödeyene daha yüksek maaş ödenmesi şeklinde özetlenebilecek bir çalışmadır. Bu çalışmamızı biz tüm konularda olduğu gibi ilgili taraflarla birlikte yapmak durumundayız” dedi.

Bakan Çelik, İntibak düzenlemesini önümüzdeki hafta Bakanlar Kuruluna göndermeyi tasarladıklarını da söyledi.

-ÖDEMENİN 2013’DE YAPILACAK OLMASININ KAYNAK SORUNU İLE ALAKASI YOK-

Bakan Çelik, daha önce yaptığı konuşmalarında, intibak düzenlemesinden sonra ödemelerin 2012 yılında değil 2013 yılında yapılacak olduğunu söylemesinin yanlış anlaşıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu farklı yorumlara tabi tutuldu. Sanki kaynak sorunu, bütçe imkanlarından dolayı bu ödenemiyor gibi bir yaklaşım doğru değildir. Hükümetimizin bu yıl içerisinde ayrılması gereken ödeneklerinde de bir sıkıntı yok. Çünkü hükümet programında kademeli olarak bunun ödeneceği ifade ediliyor. Konumuz o değil. Konu 2000 öncesinde emeklilerin ne kadar çalıştığı, ne kadar prim ödediği aylık bağlanırken önemli değildi. Şimdi yaptığımız çalışma ödenen prim ve çalışılan süreyi esas alan bir düzenleme olduğu için dosya bazlı bir çalışmayı gerektiriyor. Bunun için bir süreye ihtiyacımız olduğu için biz 2012’nin zor olacağını söylüyoruz. Bunun ekonomik boyutu ile ilgili bir izah değil, bu sorun teknik olarak 2.5 milyon dosyaya inilmesi gerektiğinde böyle ifade ettik.”

-2000 SONRASI EMEKLİ OLANA İNTİBAK YOK-

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, bir gazetecinin “2000 yılından sonra emekli olanlar kesin olarak kapsama alınmayacak mı?” şeklindeki sorusuna, “Ödenen prim ve çalışılan süreyi dikkate alan ve gelişme hızından pay alan bir uygulama var 2000 sonrasında. 2000 öncesinde bu olmadığı için eşitsizlik ağırlıklı olarak orada. 2000’den sonraki uygulamada oranlarda bir sıkıntı var. Yani gelişme hızı ile ilgili 2003 yılına kadar bir süreç yaşanmış, eksi büyüme. 2003’ten sonra 3-4 yıllık bir süre içerisinde Türkiye büyüme hızını yüzde 7’lere taşımış, orada yüzde 100’üne dönük bir değerlendirme ve 2008’de yasa yürürlüğe girince de yüzde 30’luk bir gelişme hızından pay. Dolayısıyla biz bu 2000’den sonraki süreç ve kamunun arzu ettiği ne, emeklilerin arzu ettiği, biraz da yasal düzenlemelerin yani bu konuların yoğun şekilde farklılık arz ettiği dönem. Ama ana ilke itibariyle prim esaslı, çalışılan süreyi esas alan ve gelişme hızından pay alan bir süreci biz geçmişte de şamil kılmaya çalışıyoruz ve 2000 sonrası ile 2000 öncesindeki adaletsizliği de bu şekilde aynı esaslara eşit olarak eşitlemiş oluyoruz” yanıtını verdi.

-2.5 MİLYON EMEKLİNİN YÜZDE 68-72 ARASI İNTİBAKTAN OLUMLU OLARAK YARARLANACAK-

Çelik, bir diğer gazetecinin yapılması planlanan artış oranlarına ilişkin netleşen rakam olup olmadığına yönelik sorusuna ise, “Bugün derneklerle görüşmemizin sebebi bu. Biz 2000 sonrasında uygulanan gelişme hızını 2000’den önceye uygulanmasını esas alan bir çalışma yapıyoruz. Bu oran ne kadar olmalı, nasıl olmalı hangisi adil olur konusunu birlikte tartışacağız. O çıkacak orana göre yansımalar söz konusu olacak. Ama genel itibari ile bu 2.5 milyon emeklimizden yüzde 70’inin ki bu gösterge dönemleri ile de ele alınması gerekiyor. Yani 1981 ile 1987 arasında farklılık arz ediyor. 1987 ile 1992 arasında farklılık arz ediyor. Ama ortalama olarak yüzde 68 ile 72 arasında bir kesim. Bu 2.5 milyonun bu orandaki kesimi bu düzenlemeden yararlanacak. Ama çok düşük prim ödeyen asgari ücretten ödeyen ve çok kısa çalışanların maaşlarında bir düşüş olmayacak” cevabını verdi.

-ÖDEMELERİN HANGİ DÖNEMLERİ KAPSAYACAĞI BAKANLAR KURULU’NDA BELİRLENECEK-

Çelik, bir gazetecinin ödemelerin geriye dönük olarak ödenmesinin söz konusu olup olmadığına yönelik sorusuna, “Bakanlar Kurulu’nda bu ödemenin nasıl yapılacağını da kararlaştıracağız. Defaten mi olacak, 2013’de mi olacak, 2 yıllık mı olacak, yoksa 2012’de sürecin içinde olduğu için 2012 kademeli olursa nasıl telafi edilecek bunu tabiî ki Bakanlar Kurulu’nda karara bağlamamız gereken bir konu” yanıtını verdi.
Çelik, ayrıca İntibak çalışmasının 2 milyon 743 bin kişiyi, vefat edenlerden dolayı ise 2 milyon 575 bin dosyayı ilgilendirdiğini söyledi.(ANKA)
(BRŞ/ÖMR)
 

Haber Kaynağı : Haber7.com

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2011, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER